Letectvo dostane zpátky ze Španělska nepoužívaný bitevník L-159

Vydáno 30.07.2012
Na leteckou základnu v Čáslavi se v pondělí vrátil ze Španělska jeden z pětí bitevníků L-159, které Česká republika před časem vyměnila za transportní letoun CASA. Vrácení podzvukového stroje je kompenzací za problémy, které armáda se španělskými přepravními letouny měla.  

Bitevník L-159 českých vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve švédském Ronneby | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Letoun ve dvoumístné verzi určené pro výcvik na čáslavském letišti převzali zástupci ministerstva obrany. České letectvo chce stroj opět využívat k výcviku pilotů. Nebude to však hned. Letoun se ze Španělska vrací rozložený v kontejnerech, dopravu hradí zprostředkovatel nákupu letounů CASA, firma Omnipol.

 "Letoun nebude schopen okamžitě po vrácení létat. Byl nestandardně skladován a nebyl provozován. Z těchto důvodů bude nutné na něm provést kontrolní práce a další úkony zajišťující jeho provozuschopnost a bezpečnost," uvedla pro natoaktual.cz Mira Třebická z Generálního štábu.

Uvedení do provozu tak vyjde letectvo na miliony korun. "Bude nutné vynaložit další náklady pohybující se kolem cca 10 milionů korun," dodala Třebická.

Náklad vyjel ze Španělska v úterý a do Čáslavi se dostal v pátek. V pondělí jej technici vybalili.

Stroj v dvoumístné cvičné verzi byl součástí obchodu, v němž Česko získalo čtyři transportní letouny C-295M CASA. Za jeden z nich Česko vyměnilo celkem pět bitevníků L-159 (3 jednomístné a 2 dvoumístné). Česká strana si slibovala, že by se díky tomu mohlo podařit bitevníky prodat na další trhy. Španělé však letouny nepoužívali.

Kvůli dlouhodobým problémům s transportními stroji CASA pak ministerstvo vyjednalo vrácení zatím jednoho dvoumístného bitevníků jako kompenzaci za vzniklé potíže.

V současnosti letectvo využívá k výcviku čtyři dvoumístné stroje L-159. V budoucnu jich ale chce mít až osm. Důvodem je skutečnost, že z devíti starších letounů L-39 Albatros, které rovněž slouží k výcviku, už letos pěti strojům skončí životnost.

Cena zbrusu nového dvoumístného stroje je zhruba půl miliardy korun. Armáda si však nechala dvoumístné verze vyrobit vždy ze dvou jednomístných strojů za přibližně 150 milionů.

inc natoaktual.cz