natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na tradiční Bahna veřejnost nemůže. Armáda chystá přímý přenos

  20. června 2021  12:42
  Kvůli pandemii koronaviru byl loni tradiční Den pozemního vojska - Bahna zcela zrušen. Letos se sice uskuteční, ale bez přítomnosti veřejnosti a armáda proto připravuje z akce v sobotu 26. června přímý přenos.  

  Obrněnec Pandur na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Nečekal bych, že to někdy řeknu a říkám to opravdu nerad, ale nechoďte. Nesnažte se na letošní Bahna dostat, protože prostor bude veřejnosti uzavřen,“ uvedl za pořadatele člen správní rady Nadace pozemního vojska Stanislav Drábek.

  Fanoušci však podle něj o tradiční přehlídku pozemní techniky nepřijdou. Program bude armáda v sobotu 26. června zhruba od 10:30 do 15:30 přenášet živě prostřednictvím streamu na webové stránce www.bahna.eu.

  Živý přenos doplní záběry ze zákulisí, detaily techniky nebo spoty Armády České republiky. Část akce bude živě přenášet také Česká televize.

  Letošní ročník Dne pozemního vojska Bahna 2021 se tak uskuteční bez statických ukázek nebo slavnostních ceremoniálů. Na zabezpečení a ukázkách se bude, v porovnání s předchozími lety, podílet přibližně třetina vojáků a vojenské techniky.

  Jednotky pozemních sil byly v uplynulých měsících vytíženy nasazeními ve zdravotnických a sociálních zařízení a v dalších operacích proti šíření pandemie. „Omezení se týkala i našeho výcviku, kterému v těchto dnech věnujeme maximální úsilí. I proto jsme souhlasili s návrhem organizaci letošního ročníku omezit a zjednodušit,“ konstatoval zástupce velitele pozemních sil Pavel Kolář.

  Ukázky pozemních sil tak budou letos probíhat bez taktického námětu, chybět bude i společná dynamická ukázka armády.

  V programu ale nebude chybět prezentace kolových obrněnců Pandur, lehkých obrněných vozidel Iveco, tanků T-72 M4CZ, minových vrhačů MV3, bezpilotního prostředku nebo slanění výsadkářů z vrtulníku za použití tzv. fast rope a další. Součástí budou rovněž historické vojenské ukázky.

  Den pozemního vojska se tradičně koná v prostoru Zadní Bahna u Strašic a veřejnosti se na ní prezentují nejen Armáda České republiky, ale i Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media