natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda povolá záložáky. Budou pomáhat s očkováním v centru O2 Universum

  26. května 2021  9:07
  Armáda povolá přes 200 příslušníků Aktivní zálohy, aby pomohli s očkováním proti covidu v pražském Národním očkovacím centru O2 Universum. Rozhodl o tom náčelník Generálního štábu Aleše Opata s tím, že se záložáci budou ve službě střídat po sedmi dnech.  

  Národní očkovací centrum v O2 Universum | foto: Armáda ČR

  V očkovacím centru záložáci zatím od 14. července do 15. srpna doplní profesionální vojáky, kteří už v centru slouží od jeho otevření.

  „Záložníci pomáhali po celou dobu pandemie jako dobrovolníci různými způsoby. Teď nastal čas je povolat do služby. Chceme také ověřit proces hromadného povolávání aktivní zálohy, který se od roku 2016 řídí novou legislativou,“ uvedl Opata.

  Půjde zatím o pilotní projekt. Záložáci se budou střídat po sedmi dnech, v každé rotaci jich bude 55. Celkem se jich tak ve čtyřech týdnech vymění 220.

  Každý stráví v nasazení 11 dní, kromě sedmidenní směny slouží další čtyři dny k nástupu a čerpání náhradního volna za čtrnáctihodinové směny.

  „Záložníci budou povoláni povolávacím rozkazem,“ konstatoval velitel teritoriálních sil Antonín Genser. I když to zákon armádě nenařizuje, záložáci už podle něj byli osloveni předem a budou povoláni jen ti, kterým nasazení nezpůsobí vážné komplikace v soukromém nebo profesním životě. „Protože doba není lehká,“ dodal Genser.

  Pražské očkovací centrum provozuje Ústřední vojenská nemocnice a na jeho organizaci se podílí armáda. Sedmdesát profesionálních vojáků zabezpečuje ve směnném režimu asistenční službu. Vojáci také dohlíží na chod a bezpečnost provozu centra.

  Od července by je doplnili záložníci zařazeni při Krajských vojenských velitelstvích hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Vojáci budou nastupovat do směn z místa svého bydliště.

  Hlavní hygienička ministerstva obrany záložníkům před nasazením doporučila ještě očkování, to ale není povinné. Pokud záložníci budou chtít být naočkováni, centrum to udělá.

  „Operační nasazení aktivní zálohy zvažujeme při každém novém úkolu,“ řekl operační velitel Josef Kopecký. Připustil, že s využitím záložníků armáda čekala do doby, než bude proočkovanost ve společnosti vyšší a vakcíny budou dostupné také pro příslušníky Aktivní zálohy.

  Armáda počítá s tím, že pokud se zatím měsíční operační nasazení záložníků osvědčí, může být prodlouženo. Aktivní záloha může být nasazena na českém území až na dobu sedmi měsíců v roce.

  Od června armáda rovněž obnoví praktický výcvik jednotek Aktivní zálohy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media