Vojáci v Bagrámu se loučili s padlými kolegy. V Česku zazní sirény

6. srpna 2018  10:44,  aktualizováno  14:42
Armáda dál intenzivně pracuje na vyšetřování sebevražedného útoku, při kterém v neděli poblíž základny Bagrám zahynuli tři čeští vojáci. Jejich kolegové na základně se s nimi rozloučili při pietní vzpomínce. Podle generálního štábu na nějakou dobu zastaví patroly po okolí.  
Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v neděli 5. srpna 2018 při útoku sebevražedného atentátníka | foto: Armáda ČR
galerie Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný... Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v... Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v... Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v...

Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli v neděli poté, co se v jejich blízkosti odpálil mladík. K útoku se přihlásili islamisté Talibanu. Všichni tři vojáci patřili k 42. mechanizovanému praporu v Táboře a byli zrovna na běžné patrole asi 9 kilometrů od spojenecké základny Bagrám, jejíž ochranu mají Češi na starosti. Při útoku byli zraněni další tři vojáci - jeden Američan a dva Afghánci.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera armádní vyšetřovatelé analyzují zvukové a obrazové materiály pořízené přímo na místě při útoku.

„Bohužel další informace zatím nemáme. V současné době probíhá další vyšetřování, získávání dalších podkladů, zejména z průzkumu a dalších zdrojů, tak abychom byli schopni dozvědět se víc,“ uvedl Verner v rozhovoru pro Radiožurnál.

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek

Dosud není zřejmé, zda byl útočník sám, nebo měl i nějaké komplice. K útoku došlo v místech, kam museli vojáci pěšky, protože se tam vozidla nedostanou.

Plánované každodenní výjezdy českých vojáků do okolí základny jsou podle Vernera zatím pozdrženy nejméně o den. Jakmile velení vyhodnotí všechny informace, co se na místě stalo a vyloučí možnost, že by se mohla událost opakovat, vojáci budou pokračovat podle operačního plánu.

Čeští vojáci na základně Bagrám se ještě v neděli večer se svými padlými kolegy rozloučili během pietního ceremoniálu za účasti amerických velitelů.

Těla mrtvých vojáků přepraví do Česka ve středu odpoledne armádní speciál. U příletu jejich ostatků bude i prezident Miloš Zeman jakožto vrchní velitel ozbrojených sil České republiky.

Ve středu se po celé zemi rozezní sirény

Premiér České republiky Andrej Babiš rozhodl o celostátním symbolickém uctění památky tří vojáků zabitých v Afghánistánu, kteří položili své životy v boji proti terorismu.

Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna, kdy se ve 12 hodin po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény.

„Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým,“ uvedl k tragické události Andrej Babiš.

Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v neděli 5. srpna 2018 při útoku sebevražedného atentátníka
Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v neděli 5. srpna 2018 při útoku sebevražedného atentátníka

Všichni tři vojáci ze „Svatováclavského“ 42. mechanizovaného praporu přicestovali do Bagrámu v polovině letošního dubna a sloužit zde měli až do října.

Ačkoliv zatím není oficiálně potvrzeno, kdo za útokem stál, bezprostředně se k němu přihlásil Taliban. „Zabili jsme osm amerických okupantů při taktickém bombovém útoku,“ uvedl mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžahíd.

Po českých i zahraničních představitelích se k události v reakci vyjádřil šéf NATO Jens Stoltenberg. Aliance má v zemi v současnosti zhruba 16 tisíc vojáků,

kteří v rámci nebojové mise Resolute Support cvičí a mentorují afghánské bezpečnostní složky. „Mé myšlenky jsou s těmi, kteří ztratili své blízké, s Českou republikou, která ztratila tři vojáky při sebevražedném útoku ve východním Afghánistánu. NATO stojí s afghánskými silami v boji proti terorismu,“ uvedl.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.