Armádní zdravotníci odlétají do Pákistánu

Vydáno 01.11.2005
Část armádní polní nemocnice večer odletí do Pákistánu na pomoc oblastem postiženým zemětřesením. Třicítka lékařů, zdravotníků a zabezpečovací personál vystřídá záchranný tým, který do Pákistánu poslala před dvěma týdny vláda.  

Část armádní nemocnice, kterou tvoří 11 lékařů, 14 členů zdravotnického personálu a pětičlenný zabezpečovací tým, bude v Pákistánu působit v rámci nizozemského zdravotnického zařízení.

"Nevíme, jak dlouho v Pákistánu zůstaneme. Tahle mise je dost narychlo, mám pochopitelně největší starosti o rodinu, aby všechno doma fungovalo," řekl před odletem pro natoaktual.cz podplukovník Marek Kocvrlich.

Ten bude velitelem českého kontingentu v Pákistánu, jinak velí 6. polní nemocnici. V oblasti bude jednotka pracovat dva měsíce. "Jsme připraveni misi zvládnout. Asi dvě třetiny jednotky jsou složené z vojáků 6. polní nemocnice," konstatoval Kocvrlich.

Situaci v Pákistánu si netroufá odhadovat. Jednotka má sice velké množství informací o postižených oblastech, ale na místě může být všechno jinak. "Určitě nám pomůže nedávné cvičení, během kterého jsme se připravovali na hromadný příjem zraněných," konstatoval Kocvrlich.

Česká jednotka by měla působit v rámci nizozemské nemocnice, zhruba sto kilometrů severovýchodně od Islamabádu. Většina zdravotníků už v nějaké zahraniční misi působila. Kocvrlich s sebou bere ale i několik úplných nováčků.

"Sám jsem byl v misích na Balkáně. Obecně je polní nemocnice určená k nasazení kdekoliv na světě," dodal Kocvrlich s tím, že nováčci úkoly bezpochyby zvládnou. "Jsou na to vycvičení."

Do Pákistánu odletí zdravotníci leteckým speciálem Tu-154 v úterý kolem 18 hodiny večer ze starého ruzyňského letiště, kde se s nimi před odletem rozloučí armádní špičky.

O vyslání lékařské mise do postižených oblastí požádala Severoatlantická aliance a pákistánské úřady. Ministerstvo obrany na působení jednotky vyčlenilo 35 milionů korun. - více zde

"Kromě chirurgů jsou zastoupeni i pediatr, epidemiolog, specialista ORL, lékař ARO, všeobecný lékař a veterinář," informovala Jana Růžičková z generálního štábu.

Z Pákistánu se pak ve středu vrátí pětadvacetičlenný záchranný tým, který se na severu země dva týdny staral o akutně zraněné a nemocné. Tvořili jej lékaři brněnské Úrazové nemocnice, několik vojenských lékařů a hasiči. - více zde

inc natoaktual.cz