Armádní lékaři pomůžou ve stávkou ochromených nemocnicích na Slovensku

Vydáno 02.12.2011
Vláda schválila vyslání třiceti vojenských lékařských odborníků na Slovensko, které ohrožují hromadné odchody protestujících lékařů. O pomoc při řešení nouzového stavu požádala slovenská premiérka Iveta Radičová.  

Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Celkem 29 armádních specialistů, většinou chirurgové, anesteziologové, traumatologové, internisté ale také rentgenologové, psychiatři a urolog, odcestuje na Slovensku o víkendu. Během několika hodin by se pak měli zapojit do provozu v těch slovenských nemocnicích, kde kvůli hromadnému odchodu lékařů hrozí omezení poskytované péče.

"Vláda sousedního, spřáteleného státu nás požádala o pomoc při řešení nouzového stavu. Naší povinností je pomoc poskytnout, aniž bychom zkoumali cokoliv jiného," řekl premiér Petr Nečas.

Vyslání lékařů z nemocniční základny v Hradci Králové, pražské Ústřední vojenské nemocnice a z letecké zdravotnické záchranné služby bude hrazeno z rozpočtových kapitol. O náklady se rozdělí Praha a Bratislava. "Nebude to stát státní rozpočet ani korunu navíc," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že vyslání českých armádních zdravotníků neovlivní žádným způsobem chod vojenských zdravotnických zařízení v České republice. "Vojenská nemocnice Brno a Olomouc budou zároveň připraveny přijímat v případě potřeby slovenské pacienty," konstatoval Vondra.

Na Slovensku dalo výpověď na protest proti výši mezd původně přes 2 000 lékařů, část jich výpověď stáhla, ve středu jich bylo ve výpovědi ještě 1 200. Kritická situace je podle informací české vlády ve čtyřech nemocnicích, asi 16 z 90 je ohrožených, ale fungují. I když slovenská vláda vyhlásila kvůli situaci nouzový stav a lékaři měli povinně přijít do práce, část z nich ve čtvrtek zůstala i tak doma.

inc natoaktual.cz