„Příští rok bude také rokem, kdy jsem rozhodl, že poprvé od roku 1989 prověřím procesy a postupy pro zabezpečení mobilizační pohotovosti Armády ČR včetně povolání vojáků z Aktivní zálohy na cvičení,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář na shromáždění před veliteli v Praze.
Vojenská mobilizace
|
Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jde především o procvičení postupů nejprve u menších jednotek.
Velení chce například vyzkoušet, zda by armáda mobilizaci zvládla administrativně, jestli by byla schopna vydávat zbraně nebo mobilizovaným zajistit dopravu. Občany ale podle Stropnického povolávat nebude.
Armáda se sice podle Bečváře primárně připravuje na vojenské ohrožení, musí být ale připravena zasáhnout i v případě nevojenského nebezpečí, tedy například právě při ochraně českých hranic v souvislosti s migrační krizí.
Prezident Miloš Zeman na shromáždění označil právě ochranu hranic před přílivem uprchlíků za jeden z primárních úkolů (více o Zemanově projevu zde).
Ministr obrany Martin Stropnický připomněl, že Česko pomáhá zvládat migraci Maďarsku a Slovinsku. „Pokud vím, tak přinejmenším ta slovinská mise se bude prodlužovat,“ řekl ministr.
V případě, že dojde ke změně migračních tras přímo přes Českou republiku, je podle Bečváře armáda připravena na rozhodnutí vlády posílit policii až o 2 600 vojáků.
Mise v Mali a možná v Sýrii
Kromě stávajících misí jako například v Afghánistánu budou zřejmě čeští vojáci působit i na nových místech.
„Existence bezpečnostních hrozeb ve světě, v blízkosti evropských hranic i v Evropě samotné je bohužel realitou, která ovlivňuje náš každodenní život více než kdy jindy,“ uvedl Bečvář.
Armáda proto plánuje na jaře vyslat do afrického Mali jednotku speciálních sil a v těchto dnech rovněž analyzuje další možnosti, jak podpořit francouzské jednotky v tomto regionu.
„Zároveň analyzujeme i naše možnosti pro případné nasazení mezinárodních sil v Sýrii,“ dodal Bečvář.