natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Brdy už nepatří armádě. Po devadesáti letech je z újezdu chráněná oblast

  16. ledna 2016  11:30
  Vojenský újezd Brdy po devadesáti letech zaniká. Přes 260 kilometrů čtverečných bývalého vojenského cvičiště symbolicky předal ministr obrany Martin Stropnický v Jincích pracovníkům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti. Veřejnost zatím ale může využívat jen zhruba čtvrtinu. Zbytek musí být vyčištěn od munice.  

  Hranice vojenského újezdu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Brdy nepředáváme s žádným nevyřešeným restitučním břemenem,“ uvedl ministr Martin Stropnický, který symbolicky předal rozsáhlé území zástupcům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti (CHKO), která namístě vojenského újezdu vznikla.

  Armáda využívala újezd devadesát let. Většinu tvoří lesy. Zbylou část vojáci využívali jako speciální dělostřeleckou a leteckou střelnici. Od počátku roku bylo území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji.

  „Armáda přizpůsobila velikost výcvikového prostoru reálným potřebám s ohledem na současný stav,“ konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

  Se vznikem CHKO jsou Brdy od 1. ledna přístupné pro turisty. Zatím mohou využívat zhruba 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum. Obecně se předpokládá, že to do konce roku 2017.

  „Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy, které jdou napříč územím, cyklostezky i trasy pro pěší, byly zpřístupněny dřív. To znamená třeba už v průběhu tohoto roku, nebo možná třeba část v první polovině tohoto roku,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

  Podle ministra obrany se veřejnost staré munice obávat nemusí. Sanace probíhá podle norem, tedy až do hloubky třiceti centimetrů. „Pokud si tady vezme někdo motyku a začne kopat příkopy, tak riskuje i v tom dekontaminovaném prostoru, nicméně doufám v lidský rozum a soudnost,“ prohlásil Stropnický.

  Ministerstva i kraje očekávají, že do nové chráněné oblasti se ročně vypraví statisíce turistů. Pro ně je v plánu za pomoci Klubu českých turistů vyznačit nové trasy a počítá se i výstavbou zhruba 450 kilometrů cyklostezek a několik parkovišť pro automobily na okraji oblasti. Armáda bude i nadále využívat pouze posádkové cvičiště mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečných.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media