natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Výbuch munice v Brdech zranil dva vojáky. Čistili dopadovou plochu

  20. července 2021  12:11
  Při výbuchu munice v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy byli v úterý dopoledne zraněni dva vojáci. Podle informací Generálního štábu pracovali na asanaci dopadové plochy někdejší střelnice Kolvín. Oba byli letecky transportování nemocnice.  

  Vojáci prohlédávají někdejší vojenský prostor Brdy kvůli nevybuchlé munici | foto: Armáda ČR

  „Krátce po desáté hodině dopolední došlo k výbuchu munice v prostoru dopadové plochy Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru Brdy. K výbuchu došlo při asanačních pracích Armády České republiky,“ potvrdila mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Při výbuchu byli zraněni dva vojáci, kteří byli transportováni letecky do nemocnice. Na místě nyní zasahují Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR a Vojenská policie. „Více informací bude možné sdělit až po ukončení vyšetřování události,“ dodala Dvořáková.

  Podle informací agentury ČTK s odkazem na zasahující záchranáře jeden muž přijde o končetinu, druhý je popálený na horní části těla. Záchranáři původně přijali oznámení o výbuchu a sedmi zasažených lidech, ošetřovali ale jen dva zraněné muže.

  Armádní ženisté sice dokončili pyrotechnickou asanaci území o rozloze téměř 13 000 hektarů tehdy nově vzniklé Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy už v roce 2017, do několika lokalit ale po pyrotechnickém průzkumu zůstával trvale zákaz vstupu kvůli vysoké kontaminaci nevybuchlé munice.

  Šlo především o posádkové cvičiště Jince, cílové dopadové plochy Jordán a Tok, prostor bývalé pěchotní střelnice Kolvín, prostory Padrťských rybníků a oblast Přední a Zadní Bahna. Asanace ostatních oblastí Brd trvala takřka pět let a vojáci nalezli bezmála 10 000 kusů nevybuchlé munice.

  Postupnou pyrotechnickou očistu v CHKO Brdy armáda prováděla prakticky každý rok. Po nucené covidové pauze se do určených oblastí vrátili vojáci 15. ženijního pluku letos na jaře.

  I přes upozornění armády se řada lidí domnívala, že zcela otevřené veřejnosti jsou celé Brdy. Zpřístupněné jsou ale pouze částečně. Oblast totiž sloužila armádě od 30. let minulého století hlavně jako dělostřelecké střelnice a vojáci denně nacházejí desítky kusů munice. Nebezpečné oblasti jsou označeny výstražnými cedulemi.

  Objevit výbušniny lze ještě výjimečně ale i v přístupných oblastech. V takovém případě je nutné zavolat co nejrychleji zavolat Policii ČR či Vojenskou policii.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media