Armáda navrhne vládě, jak dál s transportéry

Vydáno 11.01.2008
Ministerstvo obrany chce do konce ledna předložit vládě zvláštní materiál s návrhy, jak řešit situaci kolem nákupu obrněných transportérů. Vláda v prosinci vypověděla největší zbrojní kontrakt posledních let kvůli tomu, že rakouský výrobce Steyr nestihl dodat první transportéry včas.  

"Materiál s návrhy řešení pro vládu by měl být hotov do konce ledna. Měl by obsahovat varianty, jak postupovat dál," řekl pro natoaktual.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Jaké varianty bude ministerstvo navrhovat, zatím neprozradil. Není proto zřejmé, zda bude ministerstvo pokračovat v jednáních s firmou Steyr, vypíše nový tendr, nebo nákup nových transportérů odloží.

Čírtek potvrdil, že zástupci ministerstva obrany v čele s náměstkem Martinem Bartákem ve čtvrtek jednali o obrněných transportérech s finskou společností Patria, která byla v tendru konkurentem rakouské firmy Steyr.

"Žádost finské společnosti o jednání jsme obdrželi už na konci loňského roku. Zástupci společnosti nás informovali o možnostech spolupráce. Ministerstvo vzalo informace na vědomí a považuje jednání pouze za informativní schůzku," konstatoval Čírtek.

Vláda v prosinci vypověděla rakouské firmě Steyr smlouvu na dodávku 199 obrněných transportérů Pandur II. Společnost měla už v listopadu dodat prvních 17 strojů. Neprošly ale kontrolními testy a k opakovaným zkouškám by mohly být k dispozici až v březnu.

Od té doby s rakouským výrobcem o situaci několikrát jednali zástupci ministerstva obrany. Naposledy tento týden. Ministryně obrany Vlasta Parkanová ale po jednáních oznámila, že Česko na vypovězení smlouvy trvá. - více zde

Rakouské konsorcium Steyr-Daimler-Puch, vlastněné americkou firmou General Dynamics, vyhrálo tendr na dodávku nových kolových obrněných transportérů pro českou armádu za více než 20 miliard korun v lednu 2006. Do finále tendru tehdy postoupila i Patria.

Smlouva se týkala 199 nových vozů, na dalších 35 mělo vojsko předkupní právo. Uvedená cena zahrnovala všech 234 obrněnců. Dodávka měla trvat čtyři až pět let, vojáci tak měli dostat všechny transportéry nejpozději v roce 2012.

Většinu nových obrněných transportérů pro českou armádu chtěla společnost Steyr vyrobit v Česku. Na výrobě se měly podílet především vojenské podniky VOP 025 v Novém Jičíně a VOP 026 ve Šternberku.

Novými stroji Pandur II chtěla armáda nahradit zastaralé transportéry OT-64, které slouží od druhé poloviny šedesátých let minulého století.

 

inc natoaktual.cz