natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda naučí novináře zvládat krizové situace

  13. dubna 2007  9:22,  aktualizováno  9:23
  V neděli se za dvaceti novináři a humanitárními pracovníky zavřou brány vyškovské vojenské posádky. Začíná pro ně kurz speciální přípravy pro krizové situace, který je má připravit na pobyt v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

  Devítidenní kurz spočívá v simulaci situací, kdy dochází k postupnému navyšování psychické a fyzické zátěže.

  "Princip kurzu je jednoduchý. Dalo by se říct, že jde o spojené nádoby. Jste-li fyzicky na dně, trpí psychika. Když začnete strádat na duši, podlamuje se fyzická odolnost," tvrdí jeden z odborníků, který se na přípravě kurzu podílel řadu let.

  Podle velitele kurzu majora Františka Heidekera z Vojenské akademie ve Vyškově jsou během těchto simulací jeho účastníci seznámeni se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí, řeší úkoly nejen jako jednotlivci, ale také se přesvědčí o tom, jak důležitá je spolupráce ve skupině.

  "Důraz je kladen rovněž na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek, způsoby první pomoci raněným a samozřejmě jejich transportu," upřesnil.

  Kurz připraví novináře na mise
  Podle koordinátorky kurzu Jany Jelínkové z ministerstva obrany se v letošním kurzu pokusí ještě více propojit teorii s praxí. "Zatáhneme frekventanty ještě více do hry. Veškeré simulace krizových simulací tak budou kontinuálně součástí kurzu už od samotného zahájení."

  Oproti předcházejícím kurzům, které tvořily předem dané výcvikové bloky, jde o výraznou změnu. Podle Heidekera přistupují k "modelu simulace od prvního okamžiku" proto, aby se ještě více přiblížili realitě.

  Organizátoři vybrali dvacet frekventantů z několika desítek zájemců na základě vstupních testů. "Ty posuzovaly jejich fyzické a psychické předpoklady. Kurzu se zúčastní i čtyři ženy, které úspěšně těmito testy prošly," sdělila Jelínková.

  Letošní kurz přežití se uskuteční od 15. dubna ve vyškovské Vojenské akademii a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice. Kurz zaujal i Severoatlantickou alianci, a tak se od letoška ve Vyškově cvičí před vysláním do vojenských misí rovněž její civilní zaměstnanci. – více zde

  Kurz pro novináře inspiroval rovněž české diplomaty. Ti jezdí trénovat přežití do vojenského výcvikového prostoru na Vyškovsku poslední tři roky vždy na podzim. - více zde

  pb natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media