Virtuální náborové středisko spustilo ministerstvo obrany ve spolupráci s Armádou ČR a státním podnikem LOM PRAHA před půl rokem. Web doarmady.cz má především modernizovat náborový proces a platforma má nabídnout bezpečný způsob pro on-line komunikaci s armádou.
Zájem je velký. Přes virtuální středisko se přihlásilo 7 tisíc uchazečů, ale armáda přesto za celý loňský rok přijala jen 600 nováčků.
„Výsledky se logicky nedostaví ihned. Díky registraci pouze zjistíme, že konkrétní občan má o nějakou z náborových kategorií zájem. To je ovšem pouze začátek celého procesu,“ uvedla Iva Bednářová z Agentury personalistiky Armády ČR.
Poté podle ní následuje administrace žádosti, posouzení zdravotního stavu a fyzické zdatnosti, a až poté jsou úspěšní zájemci pozváni k osobnímu pohovoru. A podle výsledků jsou pak uchazeči zařazováni na služební místa podle kapacit nástupních termínů a možnosti vyvázat se ze současného zaměstnání. „U většiny registrovaných tudíž ještě náborový proces probíhá,“ dodala.
Loni v září bylo v armádě 27 982 profesionálních vojáků a téměř 4 300 vojáků aktivní zálohy. Stovky vojáků ale i armádu každoročně opustí. Armáda přitom potřebuje tisíce odborníků, zejména v oblasti IT, protože velké modernizační projekty armády budou založeny převážně na pokročilých systémech. Například technika spojařů, budoucí stíhačky F-35, bojová vozidla pěchoty.
„Loni přibylo 600 vojáků z povolání, přes nové náborové středisko se přihlásilo 7 tisíc uchazečů, přesto musí armáda v rekrutaci přidat,“ řekl na velitelském shromáždění náčelník Generálního štábu Karel Řehka.
S cílem 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc vojáků aktivní zálohy počítají strategické dokumenty armády k roku 2030. „V tomto ohledu nesmíme ztrácet ani den,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Právě od nového náborového systému i obrana i velení armády slibují rychlejší růst početních stavů. A také zjednodušení a zrychlení celého procesu rekrutace. Pro srovnání, v období před spuštěním webu od 1. do 11. září loňského roku se „postaru“ registrovalo pouze 141 uchazečů o služební poměr vojáka z povolání. A první týden fungování od 12. až 30. září k nim přibylo dalších 805.
Zájemci na webu najdou řadu užitečných funkcionalit, včetně platové kalkulačky, mapy jednotek s přehledem doplňovaných pozic, obsáhlé Armypedie, nebo tematicky orientovaných podcastů a YouTube videí. Součástí webu je i aplikace Kariérní centrum, která je vstupní branou pro on-line registrace potenciálních uchazečů. Tato aplikace umožňuje jejich elektronické propojení s náboráři a zahájení procesu administrace žádosti, což se v minulosti neobešlo bez osobní návštěvy rekrutačního pracoviště.
A lákadlem jsou i taktické on-line videohry, jejichž cílem je přiblížit realitu vojenského výcviku a praxe anebo speciální tréninkové plány, díky nimž si lze nejen zlepšit fyzičku, ale především se připravit na bezproblémové zvládnutí vstupních fyzických testů.
Relativní novinkou je možnost využít virtuální středisko k registraci do stipendijního programu pro žáky civilních středních škol. Tento program vznikl už před dvěma roky a žákům vybraných oborů – aktuálně převážně technických – umožňuje vyplácet po dobu studia finanční příspěvek. Zatím se do něj přihlásilo 65 zájemců, kteří podle prospěchu budou pobírat 4 až 5 tisíc korun měsíčně. Po ukončení studia pak nastoupí do armády, kde podle smlouvy musí setrvat alespoň dvojnásobek doby, po kterou stipendium čerpali.
Program, který funguje i v jiných armádách včetně USA, má být další cestou k doplnění volných míst v ozbrojených silách. Armáda v tuto chvíli cílí na poslední ročníky středních škol a učilišť s technickým zaměřením. Konkrétní útvar, ke kterému student po maturitě či po vyučení nastoupí, je s žákem v nepřetržitém kontaktu, může mu dokonce umožnit povinnou školní praxi.