natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nové vrtulníky, radary a obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku

  7. února 2019  13:27
  Nové vrtulníky, pásové obrněnce a radary. Roky avizované strategické modernizační projekty pro českou armádu nabíraly zpoždění. Ministerstvo obrany chce smlouvy u všech tří podepsat ještě letos. Na modernizaci vojska má jít v příštích třech letech až 61 miliard korun.  

  Vrtulník UH-Y Venom americké námořní pěchoty | foto: U.S. Marines

  „Naším cílem je akceschopná moderní armáda,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Po letech odkladů a zdržení se chce podle svých slov společně s velením armády zaměřit letos právě na pořízení techniky, kterou vojáci vyhlížejí už několik let.

  Metnar připustil, že dokončení zakázek za mnoho miliard nebude jednoduché. „Nevidím ale důvod od nich odstupovat nebo je posunovat v čase,“ dodal.„Chceme letos dotáhnout do konce strategické projekty,“ slíbil Metnar. Řadí mezi ně pásové obrněnce, které mají nahradit bojová vozidla BVP-2, dvanáct víceúčelových vrtulníků nebo radary MADR.

  Podobně předpokládá ministr podpis smlouvy na dodávky tuctu víceúčelových vrtulníků za zhruba deset miliard.Nástupce zastarávajících pásových bojových vozidel chce ministerstvo vybrat v následujících měsících a podepsat smlouvu do konce roku. Armáda požaduje až 210 nových obrněnců v několika verzích. Půjde o největší zbrojní zakázku v historii za 50 miliard korun.

  Nákup osmi mobilních radarů MADR za přibližně 3,5 miliardy korun od izraelského výrobce Elta Systems ministr Metnar koncem loňského roku zrušil. Radary chce nově koupit přímo od izraelské vlády a podpis smlouvy plánuje na polovinu letošního roku.

  Obrana letos bude hospodařit s rozpočtem 66,7 miliardy korun. Oproti prvotním návrhům se podařilo vyjednat navýšení o miliardu, ta podle Metnara půjde také do investic. Celkově chce pak v příštích třech letech vložit obrana do investic nejméně 61 miliard.

  Vládní signály, že by některá ministerstva měla začít v příštích letech šetřit, podle Metnara modernizaci armády neovlivní. „Pevně věřím, že u ministerstva obrany k žádnému krácení nedojde,“ uvedl.

  Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil za jednu z nových investičních priorit také zrychlený výběr náhrady za stárnoucí terénní vozidla UAZ a Land Rover. „Bude to otevřená soutěž, půjde o vozidla v kategorii SUV. Po čtyřiceti letech služby zkrátka už potřebujeme vozidla UAZ vyměnit,“ řekl.

  Armáda by chtěla podle původních plánů začít vyměňovat vozidla už příští rok. Rozhodující bude v tomto případě cena. Terénních vozidel (2-4 tuny) má armáda v současnosti zhruba 1 500. Především to jsou vozidla Land Rover (740 kusů) a UAZ (630 kusů). Zbytek tvoří terénní automobily dalších značek, například Toyota (115 kusů).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media