natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Drony, kam se podíváš. Obrana chce speciální cvičiště

  21. května 2015  8:43
  Jedno je při procházení expozic veletrhu obranných technologií IDET jisté. Lavina bezpilotních strojů pro armádu, záchranáře nebo průmyslové firmy naplno dorazila do Česka. Drony na brněnském výstavišti představují desítky výrobců. Ministerstvo obrany chce pro ně i pro uživatele vytvořit speciální zkušební a výcvikový areál.  

  Bezpilotní stroj BRUS na veletrhu obranných technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Mezi pavilony výstaviště se ozývá chvíli silnější a chvíli slabší bzučení. To jak technici Vojenského technického ústavu (VTÚ) zrovna před zraky diváků manévrují se svým nejnovějším bezpilotním strojem BRUS.

  SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

  Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie

  Člověk se zadívá směrem, odkud zvuk přichází a málem pak vrazí do dvířek nevelkého přívěsného vozíku s nenápadnou nástavbou bez oken.

  Po bližším pohledu pak v útrobách objeví pár židlí a pult s počítačovými monitory a ovladači sloužící k řízení dalšího podobného „bzučivce“ jiné značky odpočívajícího opodál. A tak je to prakticky po celé výstavní ploše.

  Výrobců nebo dodavatelů různých součástí bezpilotních letounů je na letošním veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně požehnaně. A když náhodou nemají skutečný stroj ve své expozici přímo vystavený, protože primárně se specializují na jinou techniku, určitě jej objevíte alespoň v propagačních materiálech.

  Po dalších dronech pokukuje armáda

  Bohatou nabídku pečlivě sleduje ministerstvo obrany. Armáda totiž počítá, že v budoucnu bude bezpilotní stroje používat stále častěji. Především pro průzkum terénu nebo objektů.

  „Drony mají mnoho výhod, ale jsou poměrně nákladné. Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu,“ konstatoval zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

  Připomněl, že bezpilotní stroje nejsou překvapivě ničím novým, protože myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě se objevila už po druhé světové válce.

  Čeští vojáci mají od roku 2009 ve výzbroji zatím pouze malé průzkumné bezpilotní letouny RQ-11 Raven izraelské výroby, které využívají v misi v Afghánistánu. Od počátku roku však testují větší a těžší stroje ScanEagle, které by měly pomáhat vojákům při střežení největší koaliční základny Bagrám v Afghánistánu. Deset dronů v hodnotě zhruba 200 milionů korun české armádě darovaly USA.

  Zatímco Raven vydrží ve vzduchu maximálně 80 minut a startuje se vyhozením z ruky, bezpilotní ScanEagle vážící přes dvacet kilogramů a s rozpětím přes tři metry startuje ze speciálního katapultu. S digitální kamerou a infračervenými přístroji vydrží ve vzduchu až 24 hodin. Obraz dokáže přenášet ve dne i v noci až ze vzdálenosti sta kilometrů.

  Bezpilotní cvičiště bude v Brdech

  Svůj dron na veletrhu IDET prezentuje například brněnské vědecké výzkumné centrum CEITEC. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřící techniky již tři roky vyvíjí speciální systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojení se dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy.

  Fotografie

  Prezentace bezpilotního stroje na veletrhu obranných technologií IDET v Brně
  Bezpilotní stroj BRUS na veletrhu obranných technologií IDET v Brně
  Bezpilotní stroj na veletrhu obranných technologií IDET v Brně
  Bezpilotní stroj na veletrhu obranných technologií IDET v Brně

  Pozemní roboti mají za úkol zcela nezávisle mapovat terén. Plně automatický dron by je pak měl vystřídat za situace, kdy pozemní roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat.

  Praktický „ostrý“ test už má naopak za sebou stroj BRUS z dílen Vojenského technického ústavu, který byl nasazen při pozorování místa výbuchů muničních skladů ve Vrběticích.

  Právě výrobcům bezpilotních strojů, ale také samotným koncovým uživatelům chce pomoci stát, respektive ministerstvo obrany. To chce vytvořit speciální výcvikový koridor, kde by jak státní složky, tak soukromé firmy mohly s drony cvičit. Polygon by mohl vzniknout v prostorách vojenského újezdu v Brdech, který od příštího roku přestane sloužit armádě a měl by být vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí.

  Využití bezpilotních strojů je přitom velmi široké. Kromě armády, hasičů, policistů nebo třeba filmařů v poslední době stále sílí poptávka o průmyslových podniků či energetických společností, které s pomocí dronů chtějí kontrolovat plynovody či elektrické rozvody.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media