natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda ruší akce na veřejnosti a zavírá školy. Cvičení budou pokračovat

  11. března 2020  11:01
  Ministerstvo obrany a armáda do odvolání ruší kvůli koronaviru všechny své akce na veřejnosti včetně těch připomenutí k výročí vstupu České republiky do NATO. Uzavřeny jsou také vojenské školy. Pokračovat naopak mohou vojenská cvičení.  

  Náčelník generálního štábu Aleš Opata při slavnostním nástupu ke vzniku 533. praporu bezpilotních prostředků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Mimořádné opatření nařídila hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová. „Opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky a v rezortu Ministerstva obrany. Mimořádná opatření platí do odvolání,“ píše se v její zprávě.

  Vojáci a civilní zaměstnanci ministerstva obrany, kteří se vrátí z oblastí postižených koronavirem, musí podle nařízení okamžitě do karantény. Ta potrvá 14 dní ode dne jejich návratu. Kromě Itálie jde o Čínu, Jižní Koreu, Japonsko, Singapur, Irán a nově také Francii, Německo a Španělsko.

  Zrušeny jsou všechny společenské i sportovní akce, které obrana a armáda pořádají na veřejnosti. Konat se nebudou ani služební akce, při kterých by se sešlo více než 100 lidí. Vojenská cvičení budou pokračovat. To se týká například slavnostních nástupů k výročí vstupu České republiky do NATO, připravovaných na 12. března a nebo připomínky 81. výročí od okupace Československa.

  Slavnostní nástup k 21. výročí vstupu ČR do NATO připravoval například strakonický protiletadlový raketový pluk a měly se ho zúčastnit čtyři stovky dětí a studentů z místních škol. Podobně také chystaly akce v Brně nebo ve Vyškově.

  Norsko kvůli koronaviru ukončilo vojenské cvičení v arktických oblastech

  Hlavní vojenská hygienička do odvolání zakázala všechna shromáždění, výstavy, slavnosti nebo společenské, sportovní a kulturní akce, které armáda nebo ministerstvo obrany pořádají.

  Zaměstnanci obrany musí také zrušit všechny plánované i neformální schůzky, které by se konaly mimo jejich resort. Účastnit se mohou jen jednání, které jsou svolaná v souvislosti s řešením krizových situací.

  Hygienička také uzavřela střední a vyšší vojenskou školu v Moravské Třebové i Univerzitu obrany v Brně. Ta už zrušila i promoce absolventů doktorského studijního programu plánované na 26. března.

  Pokračovat napaka mohou vojenská cvičení. Aktuálně v těchto dnech vrcholí velké koplexní cvičení 4. brigády rychlého nasazení na Doupově nebo cvičení pěší roty Aktivní zálohy z Brna ve vojenském prostoru Libavá.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media