natoaktual.cz

Armáda ruší akce na veřejnosti a zavírá školy. Cvičení budou pokračovat

11. března 2020  11:01
Ministerstvo obrany a armáda do odvolání ruší kvůli koronaviru všechny své akce na veřejnosti včetně těch připomenutí k výročí vstupu České republiky do NATO. Uzavřeny jsou také vojenské školy. Pokračovat naopak mohou vojenská cvičení.  
Náčelník generálního štábu Aleš Opata při slavnostním nástupu ke vzniku 533. praporu bezpilotních prostředků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Mimořádné opatření nařídila hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová. „Opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky a v rezortu Ministerstva obrany. Mimořádná opatření platí do odvolání,“ píše se v její zprávě.

Vojáci a civilní zaměstnanci ministerstva obrany, kteří se vrátí z oblastí postižených koronavirem, musí podle nařízení okamžitě do karantény. Ta potrvá 14 dní ode dne jejich návratu. Kromě Itálie jde o Čínu, Jižní Koreu, Japonsko, Singapur, Irán a nově také Francii, Německo a Španělsko.

Zrušeny jsou všechny společenské i sportovní akce, které obrana a armáda pořádají na veřejnosti. Konat se nebudou ani služební akce, při kterých by se sešlo více než 100 lidí. Vojenská cvičení budou pokračovat. To se týká například slavnostních nástupů k výročí vstupu České republiky do NATO, připravovaných na 12. března a nebo připomínky 81. výročí od okupace Československa.

Slavnostní nástup k 21. výročí vstupu ČR do NATO připravoval například strakonický protiletadlový raketový pluk a měly se ho zúčastnit čtyři stovky dětí a studentů z místních škol. Podobně také chystaly akce v Brně nebo ve Vyškově.

Norsko kvůli koronaviru ukončilo vojenské cvičení v arktických oblastech

Hlavní vojenská hygienička do odvolání zakázala všechna shromáždění, výstavy, slavnosti nebo společenské, sportovní a kulturní akce, které armáda nebo ministerstvo obrany pořádají.

Zaměstnanci obrany musí také zrušit všechny plánované i neformální schůzky, které by se konaly mimo jejich resort. Účastnit se mohou jen jednání, které jsou svolaná v souvislosti s řešením krizových situací.

Hygienička také uzavřela střední a vyšší vojenskou školu v Moravské Třebové i Univerzitu obrany v Brně. Ta už zrušila i promoce absolventů doktorského studijního programu plánované na 26. března.

Pokračovat napaka mohou vojenská cvičení. Aktuálně v těchto dnech vrcholí velké koplexní cvičení 4. brigády rychlého nasazení na Doupově nebo cvičení pěší roty Aktivní zálohy z Brna ve vojenském prostoru Libavá.

inc natoaktual.cz
zpět na článek