Příletem prvních zahraničních účastníků začíná v české republice rozsáhlé vojenské cvičení Ample Strike. Na základnu v Náměšti nad Oslavou přistály tři polské letouny Su-22 a litevské stroje L-39 Albatros. Od pátku na letce čekají první seznamovací lety nad Českem.
Ample StrikeMezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017 probíhá od 23. srpna do 12. září. Cílem je sladit výcvik předsunutých návodčích, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení, s posádkami letounů a veliteli pozemních jednotek. Piloti zároveň procvičují přímou leteckou podporu, překonávání nepřátelské protivzdušné obrany nebo tankování za letu. Cvičné operace se odehrávají ve vojenských prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích. Navazuje na dřívější sérii mezinárodních cvičení Ramstein Rover a Flying Rhino, které probíhaly v Česku v letech 2003 až 2014. |
Ve čtvrtek na cvičení dorazí vrtulové stroje Pilatus PC-9 ze Slovinska a v pondělí pak do vojenského prostoru Boletice šest amerických vrtulníků AH-64 Apache.
Do cvičení se zapojí přes tisíc vojáků, z toho 400 ze zahraničí. Účast přislíbilo 18 států. Stejně jako loni armáda povolá také příslušníky Aktivních záloh, kteří budou zajišťovat ochranu základny v Náměšti.
Spojené státy kromě vrtulníků vyšlou do cvičných misí nad Českem také dva létající tankery KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu. Z Británie pak budou nad naše území startovat strategické bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress
Létat se bude především nad Vysočinou, Olomouckem a také jižními Čechami. Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.
Návodčích jsou přitom v menších armádách, jako je ta česká, řádově jen desítky, tedy nezřídka méně než příslušníků speciálních jednotek. Jejich odbornost patří v armádě mezi nejrizikovější a stejně jako u speciálních sil armáda jejich identitu z bezpečnostních důvodů tají.
Cvičení v číslech
|
Česká armáda nasadí do cvičení všechny typy své bojové letecké techniky, tedy stíhače JAS-39 Gripen, bitevníky L-159 Alca i vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š.
„Těžištěm je pokročilý výcvik s piloty a veliteli pozemních jednotek. Jde o praktické navádění letounů a vrtulníků v taktických scénářích věrně simulujících
různé bojové situace jako například boj v zastavěném prostoru, přepadení pozemního konvoje, eliminace vysoce důležitých pozemních cílů, vedení soustředěných paleb letectva a dělostřelectva,“ uvedl velitel cvičení Zdeněk Bauer.
V každé epizodě scénáře musí podle něj návodčí prokázat, že jsou schopni správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. „Situace jsou záměrně dynamické, návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který bezprostředně hodnotí výkon každého návodčího,“ dodal. Absolvování pokročilého výcviku je pak součástí přípravy návodčího při obraně své vlasti nebo pro nasazení v zahraničních operacích.