Cvičení Ample Strike startuje, létat se bude i v noci

Vydáno 03.09.2016
Rozsáhlé dvoutýdenní cvičení mezinárodní cvičení Ample Strike začíná. Od pátku do soboty do Česka dorazili všichni zahraniční účastníci i letecká technika, včetně amerických bitevních vrtulníku Apache nebo polských letounů Su-22. Cvičné operace mají prověřit hlavně předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.  

Americký AH-64 Apache na cvičení Ample Strike | foto: Christian Timmig, AIRCOM

Přílety letounů a vrtulníků zahraničních účastníků probíhaly v pátek a v sobotu bez komplikací. Většina techniky přistála na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

Účastníci cvičení

Česká republika, Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, USA

Na základně už jsou stroje L-39 Albatros z Litvy, polské Su-22M4, německé Learjet nebo slovinské Pilatus PC-9M.

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá jsou od pátečního večera 4 americké vrtulníky AH-64 Apache, které v sobotu doplnil ještě jeden stroj. Tři bitevníky českého letectva Mi-24/35 pak přeletěly do Boletic. Na pardubickém letišti pak budou mít základnu dva americké létající tankery KC-135 pro doplňování paliva za letu.

Z Británie se do cvičení zapojí americké strategické bombardéry B-52 a B-1. Ty se objeví nad Českem během prvních takzvaných seznamovacích letů už v neděli.

„Účast 33 letounů na cvičení Ample Strike 2016 nám zaručí dostatečné kapacity pro výcvik pilotů ve vzduchu i předsunutých leteckých návodčích na zemi,“ uvedl letový ředitel Miroslav Šajban.

Z 24 avizovaných zahraničních strojů se do cvičení nakonec zapojí 23 letounů a vrtulníků, polské vzdušné síly vyslaly pouze tři stroje Su-22 místo čtyř. Svou účast nakonec zrušila také Kanada. Její letecké návodčí nahradí Litevci. Do letošního cvičení Ample Strike se tak nakonec zapojí 292 zahraničních vojáků.

Oči pilotů na zemi

Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.

„Armáda ČR se aktivně podílí na rozvíjení schopností našich a koaličních vojáků. Právě efektivní spolupráce vzdušných a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné ozbrojené konflikty,“ konstatoval velitel vzdušných sil Jaromír Šebesta.

Fotografie

Bitevník Mi-24/35 českých vzdušných sil na cvičení Ample Strike
Americký AH-64 Apache na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou
Polské stroje Su-22M4 na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou
Polské stroje Su-22M4 na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou

Česká armáda do cvičení nasazuje 10 letounů a vrtulníků a zhruba tisícovku vojáků

„Jako plnohodnotný člen Severoatlantické aliance tak již třetím rokem navazujeme na cvičení Ramstein Rover, která byla organizovány z úrovně NATO. Dnes je Ample Strike plně v gesci AČR, která zabezpečuje kromě výcviku také logistické zázemí zahraničním vojákům,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Připomněl, že se poprvé do takového cvičení zapojí příslušníci Aktivních záloh. V průběhu dvou týdnů se zde vystřídá na 380 záložníků pěších rot.

„Budou se podílet na ochraně letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu,“ řekl podplukovník Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny u Náměště nad Oslavou.

Informace o letových hodinách v operačních prostorech chce základna denně aktualizovat na svých internetových stránkách. Obecně ale budou cvičné mise probíhat hlavně v pracovních dnech od 5. do 9. a od 12. do 16. září v časech od 9 hodin ráno do 23 hodin večer. I o víkendech však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory.

inc natoaktual.cz