natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Americké nálety pomohly vytlačit islamisty od strategické přehrady

  20. srpna 2014  6:04
  Bilance dva týdny trvajících amerických leteckých úderů na pozice radikálních islamistů v Iráku je jasná - 68 náletů a přes 100 zničených cílů. Údery pomohly především vytlačit bojovníky Islámského státu od strategické přehrady u Mosulu, jejíž zničení by znamenalo katastrofu pro víc jak 1,7 milionu lidí v okolí.  

  Úderný letoun F/A-18C Hornet z elitní letky "Golden Warriors" přistává na palubě letadlové lodi USS George H.W. Bush (CVN 77) | foto: U.S. NAVY

  Od zahájení leteckých úderů 8. srpna Američané podnikli na severu Iráku celkem 68 náletů. Většinu provedly bezpilotní stroje a stíhací letouny F/A-18 během několika posledních dní, když se kurdské jednotky pustily do ofenzívy s cílem vytlačit ozbrojence Islámského státu od strategické obří přehrady u Mosulu.

  "V průběhu posledních 72 hodin americká armáda na žádost irácké vlády využila stíhačky, bombardéry a bezpilotní letouny k provedení 35 úderů, které eliminovaly pozice ISIL v okolí přehrady Mosul. Zničili jsme více jak 90 cílů, včetně vozidel, vybavení a bojových pozic," oznámil kontradmirál John Kirby.

  Údery pomohly oslabit pozice islamistů v oblasti a kurdským jednotkám a irácké armádě se je pak podařilo vytlačit. Ofenzíva začala bezprostředně poté, co islámští radikálové v pátek podle agenturních zpráv zmasakrovali na severu Iráku desítky mužů z náboženské menšiny jezídů.

  Obří přehrada u Mosulu na řece Tigris byla otevřena v roce 1986 a zásobuje pitnou vodou a elektrickou energií až 1,7 milionů Iráčanů. Zničení hráze by způsobilo katastrofu. Zvláštní zpráva amerického Kongresu tvrdí, že by v případě protržení hrázce voda z přehrady zaplavila území až do vzdálenosti 300 kilometrů, tedy prakticky až do metropole Bagdádu. "Případné zničení hráze by vedlo k humanitární katastrofě," uvedl mluvčí Pentagonu Steve Warren.

  Američané podnikají letecké údery na pozice islamistů už dva týdny. Vytlačení ozbrojenců od přehrady je prvním jasně hmatatelným výsledkem. Americký prezident Barack Obama to označil za "významný krok kupředu".

  Islámský stát v reakci varoval Spojené státy, že je "utopí v krvi", pokud nepřestanou v náletech. Radikálové také zveřejnili video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný. Na videu je podle stanice CNN zachycen také další unesený americký novinář Steven Sotloff. Maskovaný muž na nahrávce říká na adresu prezidenta Obamy, že "život tohoto amerického občana, závisí na tvém (Obamově, poznámka redakce) dalším rozhodnutí".

  Obama ale avizoval, že Spojené státy budou proti Islámskému státu uplatňovat dlouhodobou strategii. Američané mají v zemi zhruba tisíc vojáků, kteří mají před ozbrojenci Islámského státu chránit americké občany a zaměstnance vyslanectví v Bagdádu a Irbílu. Do bojových operací ale nasazují výlučně letouny z válečných plavidel v Perském zálivu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media