natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Mise splněna. USA zlikvidovaly 600 tun chemických zbraní ze Sýrie

    20. srpna 2014  7:41
    Speciální americká loď Cape Ray dokončila likvidaci 600 tun chemických zbraní ze Sýrie. Operace probíhala zhruba měsíc na neznámém místě v mezinárodních vodách Středozemního moře. Pomocí hydrolýzy neutralizované látky teď budou předány komerčním firmám v Evropě.  

    Speciální americká loď Cape Ray | foto: U.S. NAVY

    "Tým na palubě úspěšně dokončil neutralizaci syrských chemických zbraní. Gratuluji vojenským i civilním zaměstnancům, kteří naplánovali a bezpečně realizovali tento bezprecedentní úkol přímo na moři," oznámil velitel amerických námořních sil v Evropě Mark Ferguson.

    Zničení 581 tun chemikálií používaných na výrobu sarinu a 19,8 tun hořčičného plynu (yperitu) potvrdila oficiálně také mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jejíž inspektoři na převoz a likvidaci chemických zbraní ze Sýrie dohlíželi.

    Válka v Sýrii

    Válka v Sýrii trvá už více něž tři roky. Skupiny povstalců boji proti vládním oddílům prezidenta Bašára Asada. O život za tu dobu podle zpráv OSN přišlo nejméně 170 tisíc lidí. Situaci v zemi ještě více destabilizuje sílící moc radikálního hnutí Islámský stát, jehož ozbrojenci vtrhli do sousedního Iráku a obsadili sever země.

    Podle ředitele OPCW Ahmeta Üzümcüho byla toxicita látek snížena o 99,9 procenta. Neutralizované látky nyní americké plavidlo předá komerčním firmám v Británii, Německu a Finsku zabývajícím se likvidací průmyslového odpadu.

    "Tímto končí rozhodující fáze mezinárodní námořní operace na odstranění a likvidaci zásob syrských chemických zbraní," uvedl Üzümcü. Připomněl, že samotná likvidace sarinu a yperitu netrvala ani plánovaných 60 dní, jak experti původně plánovali. Zdůraznil také, že inspektoři OPCW na palubě lodi potvrdili, že žádné chemikálie během operace neunikly do moře.

    Speciálně upravené plavidlo Cape Ray chemikálie naložilo počátkem července. Takřka dvousetmetrová loď s titanovými nádržemi, přestavěná z nákladního plavidla, patří do americké rezervní flotily. Obsluhu tvoří 64 expertů z armádního chemického a biologického centra Edgewood v Marylandu. K likvidaci chemických zbraní posloužila dvě nedávno vyvinutá mobilní zařízení na hydrolýzu, instalovaná přímo na palubě.

    Chemické bojové látky jsou na palubě neutralizovány pomocí různých činidel, jakými jsou například bělidla nebo hydroxid sodný. Výsledkem je toxická odpadní voda, která musí být zlikvidována, ale už nemůže být použita jako chemická zbraň.

    Fotografie

    Americká loď Cape Ray v italském přístavu Gioia Tauro
    Speciální americká loď Cape Ray opouští španělský přístav Rota
    Nádrže na likvidaci chemických zbraní na palubě speciální americké lodi Cape Ray
    Zařízení na likvidaci chemických zbraní na palubě speciální americké lodi Cape...

    Americký ministr obrany Chuck Hagel kromě pochvaly pro posádku za splnění úkolu varoval, že kompletní likvidace chemických zbraní ze Sýrie ještě není dokončena. Ze země bylo loni pod hrozbou amerického vojenského úderu odvezeno celkem na 1 300 tun chemických zbraní, které režim syrského prezidenta Bašára Asada světu přiznal. Část zlikvidovalo americké plavidlo na moři, část mají na starost komerční a vládní instituce v Evropě.

    "Do budoucna budeme pozorně sledovat, aby Sýrie splnila svůj závazek a zničila zbývající deklarované zařízení na výrobu chemických zbraní," prohlásil v reakci americký prezident Barack Obama.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media