Společnost Draken International chce 24 kompletních strojů a další 4 na náhradní díly.
Využívat je chce pro výcvik amerických vzdušných sil. Podle ministra obrany Vlastimila Picka by měly být letouny prodány za 435 až 516 milionů korun. "Konečná cena bude záviset na skutečném technickém stavu letadel," řekl Picek po jednání vlády.
Resort obrany má v současnosti 36 letounů L-159, které nevyužívá a dlouhodobě se snaží o jejich odprodej. Jen za jejich uložení zaplatilo ministerstvo obrany v letech 2006 až 2013 asi 260 milionů korun.
Po deseti letech neúspěšných vyjednávání o odprodeji nepotřebných letounů se zdá, že by velká část zakonzervovaných strojů mohla konečně najít nového majitele. Podle Picka by už na přelomu ledna a února mělo dojít k podpisu smlouvy mezi ČR a firmou Aero Vodochody. Ta letouny od ministerstva obrany je odkoupí a prodá americké společnosti.
Česká legislativa totiž neumožňuje přímý obchod. Aero VOdochody zajistí uvedení odprodaných letounů do provozuschopného stavu s tím, že veškeré práce budou hrazeny společností Draken. Samotné zprostředkování obchodu nebude spojeno s žádnou provizí pro společnost Aero. "Koncem letošního roku by měly být stroje v USA," nastínil Picek.
Cena jednoho letounu L-159 nabízená společností Draken International činí v přepočtu 15,5 až 18,5 milionů korun. Jde tedy o trojnásobek nejvyšší nabídky, kterou resort obrany obdržel v roce 2012, kdy se pokusil 8 strojů L-159 prodat v obchodní veřejné soutěži.
Ministr obrany ve čtvrtek vládě rovněž předložil dodatek o prodloužení smlouvy na pronájem nadzvukových letounů Jas-39 Gripen. Nový kontrakt je postaven na třech základních parametrech – delší době pronájmu (12 let plus 2 roky opce), výrazně nižší ceně (roční splátky o 31 procent nižší než nyní) a průběžné modernizaci letounu po celou dobu kontraktu.
Vláda v demisi projednávání tohoto bodu přerušila do února s tím, že vše je připraveno, ale přijetí takto strategického rozhodnutí musí být záležitostí nové vlády, která nyní vzniká na základě výsledků říjnových voleb.