Američané předali armádě řízené střely

Vydáno 05.04.2005
Americký velvyslanec William J. Cabaniss předal na základně v Čáslavi české armádě celkem 80 řízených střel Sidewinder. Střely krátkého dosahu, kterými chce armáda vyzbrojit nové stíhačky Jas-39 Gripen, získaly vzdušné síly v rámci americké zahraniční vojenské pomoci.  

Podle amerického velvyslance Williama J. Cabanisse představuje dar stovky řízených střel důležitou část amerického závazku k podpoře modernizaci českých vzdušných sil.

"Sidewinder nabídne pilotům českých stíhacích letounů nejmodernější výzbroj k úspěšnému boji zblízka při ochraně českého vzdušného prostoru," uvedl Cabaniss.

Celkem 80 řízených střel krátkého dosahu Sidewinder získala armáda v rámci zahraniční vojenské pomoci z grantu americké vlády. - více zde

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo několik desítek zástupců obou stran. V jednom z hangárů čáslavského letiště ukazála armáda i zavěšení střel pod křídla bitevníku L-159.

Právě pro tyto letouny jsou střely podle zástupců armády primárně určeny. "Jsou však vhodné i pro nové nadzvukové stroje Jas-39 Gripen," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Taktické letectvo podle něj získává moderní prostředek, se kterým obranní plánovači počítali už ve střednědobém plánu modernizace armády. Projekt v hodnotě 20 milionů dolarů hradila v rámci programu vojenské pomoci americká vláda. Součástí dodávky je i speciální školení posádek letounů a pozemního personálu.

Experti: Sidewinder je vyzkoušen v bojích
"Střela Sidewinder je vyzkoušena v boji," řekl Scott Stewart z velitelství amerických námořního letectva. Připomněl, že tisíce střel Sidewinder používá jak americká armáda, tak alianční spojenci.

"L-159 dospěl. Dřív to bylo takové dítě, které mělo své problémy. Dnes je už velkým dospělým letounem, který je schopen bojovat se vzdušnými i pozemními cíly," řekl Štefka.

Dar podle Štefky ukazuje, že vztahy Spojených států a České republiky jsou výborné a nijak je nepošramotila ani tak citlivá otázka pořízení nadzvukových letounů Gripen a ne amerických letounů F-16 nebo F-18.

Smlouva o dodání celkem stovky raket byla podepsána už v srpnu 2002. Již v září téhož roku bylo dodáno prvních 20 kusů střel, které byly operačně nasazeny při zabezpečení vzdušného prostoru v průběhu pražského Summitu NATO.

Řízená střela krátkého dosahu AIM-9M-9 Sidewinder je vybavena infračerveným naváděcím systémem je určená primárně pro ničení vzdušných cílů. Umožňuje použití při vedení manévrového vzdušného boje a má vysokou odolnost proti klamným cílům. Armáda počítá s tím, že střelami vyzbrojí nové stíhačky Jas-39 Gripen i bitevníky L-159 Alca.

Armáda chystá nákup dalších střel
Kromě střel Sidewinder by měly být nové nadzvukové letouny vyzbrojeny i americkými protiletadlovými raketami AIM-120 AMRAAM. Tyto střely středního doletu podle ministerstva obrany výrazně posílí bojovou hodnotu letounů.

"Dnes jsme udělali jeden důležitý krok a zítra uděláme další významný krok, protože otevřeme novou etapu spolupráce," uvedl náměstek ministra pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva.

Na americké ambasádě podepíší ve středu zástupci obou stran smlouvu o nákupu raket středního doletu AMRAAM. Dodávka 24 nejmodernějších střel během tří let bude stát zhruba 700 milionů korun. Podle Kopřivy je v částce započítáno i školení personálu.

Střela AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit více cílů najednou. Navíc je střela použitelná za každého počasí.

Střely tohoto typu používá americké vojenské letectvo, námořnictvo a další armády NATO, objednalo je i Maďarsko. - více zde

 

inc natoaktual.cz