natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Letečtí poradci v Iráku končí. Cvičili piloty i pozemní personál

  1. července 2019  20:11
  Po třech letech skončila mise českého leteckého poradního týmu v Iráku. Čeští specialisté cvičili irácké piloty i pozemní personál pro bitevní letouny L-159, které Bagdád před časem z Česka nakoupil. Pomoc iráckému letectvu ale nekončí. Čeští experti budou dál pomáhat s výcvikem.  

  Letouny L-159 Alca iráckých vzdušných sil před startem k úderům na pozice Islámského státu | foto: Armáda ČR

  Poslední skupina příslušníků 7. leteckého poradního týmu se vrátila po šesti měsících zpět do České republiky v sobotu 29. června, informovala Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu. Hlavním úkolem posledního poradního týmu byl výcvik vybraných příslušníků iráckého leteckého pozemního personálu, budoucích instruktorů výcviku.

  Během uplynulých tří let čeští specialisté na základně Balád, asi 80 kilometrů severně od Bagdádu, vycvičili 10 iráckých pilotů pro bojové operace, dalších 6 pilotů je kvalifikováno jako vedoucí dvojice a 3 z nich se sami stali instruktory. Kromě toho naučili pozemní personál základní i vyšší stupně údržby letounů L-159 a také jak zajistit vlastní výcvik nových techniků.

  Jádro leteckého poradního týmu tvořili instruktoři a příslušníci leteckého technického personálu především z 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

  Pomoc české armády iráckému letectvu ale bude pokračovat. Čeští experti ale nebudou plnit úkoly v původním rozsahu. Poradní tým se změní na výcvikovou jednotku ALCA. Ta bude iráckým letcům dále pomáhat s výcvikem. Dvakrát do roka během dvouměsíčního výcvikového cyklu přímo na území Iráku a pak v rámci odborných stáží Iráčanů v Česku.

  „Vysláním poradního týmu jsme přispěli k posílení schopností iráckého letectva. Vycvičenost iráckých kolegů je nyní na takové úrovni, že již není nutná trvalá přítomnost českých instruktorů v Iráku,“ konstatoval zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner.

  Připomněl, že bitevníky L-159 irácké letectvo prakticky hned po nákupu nasadila do intenzivních úderů proti takzvanému Islámskému státu. Irák koupil celkem 15 bitevních podzvukových letounů L-159 Alca, které česká armáda nepotřebovala.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media