Novou misi spojenců v Iráku povede kanadský generál Fortin

27. srpna 2018  9:45
Novou výcvikovou misi NATO v Iráku povede kanadský generál Dany Fortin. Instruktoři z několika spojeneckých zemí mají pomoci Iráčanům zlepšit celkové obranné plánování, vojenské školství a učit je některé specializované dovedenosti.  
Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS
galerie Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek Výcvik iráckých bezpečnostních složek

Výcviková mise NATO v Iráku má odstartovat na podzim, doplní koaliční snažení v boji proti Islámskému státu. Zhruba 580 instruktorů z několika zemí povede kanadský dvouhvězdičkový generál Dany Fortin, dosavadní velitel 1. kanadské divize.

Fortin platí za špičkového velitele. Někdejší důstojník dělostřelectva má za sebou mnoho let zkušeností s vojenským plánováním a velením z misí v Bosně a Afghánistánu.

„Je to čest a výsada být jmenován velitelem mise NATO. Jsem přesvědčen, že náš příspěvek splní očekávání Kanaďanů, našich spojenců, partnerů a především obyvatelstva Iráku, protože se snažíme pomáhat jejich bezpečnostním institucím zajistit dlouhodobý mír a stabilitu v Iráku,“ uvedl Fortin.

Kanada do Iráku vyšle 250 vojáků a 4 vrtulníky, tedy takřka polovinu všech potřebných instruktorů a poradců. Spojenci mají Iráčanům radit a pomáhat při zlepšení obranného plánování i budování výcvikových akademií a vojenského školství.

„Jde o relativně lehkou výcvikovou a poradní misi, zaměřenou na podporu rozvoje iráckých ozbrojených sil, a to zejména v oblastech, jako je obranné plánování, vojenské vzdělávání, civilní řízení resortu obrany plus rozvíjení specializací,“ uvedl český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Většina výcvikových aktivit má probíhat v Bagdádu a okolí, do specializací bude patřit například vojenská medicína, odminování či likvidace improvizovaných výbušných zařízení nebo údržba obrněných vozidel.

Fotografie

Výcvik iráckých bezpečnostních složek
Výcvik iráckých bezpečnostních složek
Výcvik iráckých bezpečnostních složek
Kanadský generál Dany Fortin bude velitelem nové výcvikové mise NATO v Iráku

Na spuštění nové výcvikové mise v Iráku se státy NATO dohodly na summitu v červenci. Paralelně ale bude pokračovat řada dvojstranných výcvikových iniciativ v rámci boje širší koalice proti islamistům. V těchto aktivitách má zastoupení také Česká republika. Čeští letci například cvičí irácké piloty a letecký personál pro bojové mise na letounech L-159, které Irák nakupuje.

Pod vedením Itálie se čeští vojenští specialisté podílejí na přípravě policejních jednotek. Výcvikový tým libereckých armádních protichemických expertů zase připravuje na základně Al-Taji irácké jednotky v ochraně proti zbraním hromadného ničení. Od září chystá navíc pro Iráčany nový výcvikový kurz pro laboratorní specialisty.

V Iráku má podle schváleného mandátu působit až 110 českých vojáků. V roce 2019 má začít v zemi působit protichemická jednotka, jejímž úkolem bude monitoring prostředí a v případě ohrožení i konkrétní obranná opatření.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.