Afghánistán musí bojovat s opiem a korupcí

Vydáno 19.01.2008
Až 93 procent celkové světové produkce opia pochází z Afghánistánu. Výnosy z něj putují na konta Talibanu, který tak financuje teroristické útoky, při kterých umírají civilisté i zástupci mezinárodních jednotek.  

Opium tak patří k největším hrozbám pro tuto neklidnou zemi. Shodli se na tom mezinárodní experti v Bratislavě, kde se snažili najít východisko z této tíživé situace a nastínit další vývoj afghánské mise.

"Buď zničíme my opium, nebo opium zničí Afghánistán," prohlásil ředitel vídeňské pobočky OSN a specialista na drogovou problematiku Antonio Mario Costa.

V produkci opia vidí tři základní negativa: výnosy z pěstování opia využívá Taliban, opium ničí afghánskou ekonomiku, na drogách, které se z něj vyrábí, jsou závislí  lidé po celém světě.

Na dubnovém summitu NATO v Bukurešti by měl být přijat plán, jak zamezit zvyšování produkce této plodiny. Měl by ukázat afghánským farmářům jiné alternativy obživy a také by měl zahrnovat postupy, jak dále bojovat s povstalci, kteří jsou financování z obchodu s narkotiky. Cílem OSN pro rok 2008 je produkci této plodiny alespoň stabilizovat.

V roce 2007 bylo ze země propašováno 8 tisíc tun drog, které převezly konvoje kamiónů do sousedních zemí. Díky velmi rozšířené korupci se tak často stávalo za dohledu afghánských úředníků a policie. 

Posílení hraničních kontrol s Pákistánem a Íránem a vytvoření protikorupčního úřadu v Afghánistánu označil Costa za nutné. Afgháncům v těchto případech musí pomoci mezinárodní složky.

Hílmand: tradiční bašta Talibanu a opia
Nejkritičtější situace je v provincii Hílmand, která vyprodukuje jednu polovinu z celkového množství afghánského opia, z kterého se následně vyrábí narkotika.

V této provincii se také jednotky ISAF nejvíce potýkají s odporem povstalců. NATO však nemá mandát na ničení opiových polí, což Talibancům napomáhá. Podle zástupce OSN Thomase Pietschmanna by mělo dojít k posílení afghánských orgánů a NATO by mělo plnit funkci poradní.

Náměstek generálního tajemníka NATO Claudio Bisognioro hned v úvodu své řeči naznačil několik úkolů, které misi Severoatlantické aliance v Afghánistánu tento rok čekají. Je podle něj důležité zlepšit plánování jednotlivých operací a také zpřesnit jejich následné vyhodnocování.

Zkušenosti vojáků, které sbírají na různých cvičeních a školeních, by pak měly být v praxi efektivněji využívány. Aliance se však také musí snažit o prohloubení důvěry u obyčejných Afghánců.

Bisogniero také zdůraznil, že funkce NATO v Afghánistánu je především vojenská. Za koordinaci míru by tedy mělo odpovídat OSN, proto také bude v nejbližší době jmenován speciální vyslanec OSN pro Afghánistán.

Řečníci, kteří se zaměřili na tuto problematickou zemi, se shodli na tom, že je v případě této asijské země potřeba komplexní přístup všech mezinárodních organizací.

Přítomnost mezinárodních jednotek v Afghánistánu je často diskutovaným tématem. "Afghánci si přejí přítomnost NATO v Afghánistánu," prohlásil v Bratislavě afgánský velvyslanec pro Českou republiku Mohammed Kazem Fazelly s tím, že odmítá srovnání přítomnosti jednotek ISAF a amerických sil v zemi se sovětskou okupací v minulosti.

 

 

Adéla Tomíčková natoaktual.cz