natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tři čeští vojáci padli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu

  5. srpna 2018  12:34,  aktualizováno  17:58
  Při útoku sebevražedného útočníka zahynuli tři čeští vojáci, kteří střeží koaliční základnu Bagrám v Afghánistánu. K útoku došlo v neděli nad ránem v provinčním centru Čarikar při patrole vojáků po okolí. Při výbuchu byli zraněni ještě další tři vojáci - dva Afghánci a jeden Američan.  

  Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  K útoku podle českého ministerstva obrany došlo v neděli zhruba v 3:50 SELČ ve správním středisku provincie Parván. „V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru,“ uvedl generální štáb.

  Při výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění.

  Padli v Afghánistánu

  Česká armáda v zahraničních operacích od roku 1990 ztratila 28 vojáků. Nejvíce jich padlo v Afghánistánu - 13.

  • 5. srpna 2018: v okolí základny Bagrám připravil oživot sebevražedný útočník tři české vojáky, kteří v tu chvíli byli na patrole.
  • 8. července 2014: atentátník v přestrojení za afghánského policistu se odpálil v okolí základny Bagrám. Výbuch smrtelně zranila čtyři české vojáky. Zemřeli David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř. Další voják Jaroslav Lieskovan pak ve střešovické nemocnici svým zraněním podlehl. Z Afghánistánu byl do Česka převezen po několika operacích, zranění ale byla příliš vážná.
  • 9. října 2011: zemřel po třech měsících v olomoucké vojenské nemocnici rotmistr Adrian Werner. Utrpěl střelné zranění při útoku na bojové stanoviště v provincii Vardak.
  • 31. května 2011: zahynul v provincii Vardak jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Najel s autem na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul i afghánský tlumočník a další dva čeští vojáci byli zraněni.
  • 30. dubna 2008: v provincii Lógar přišel o život devětadvacetiletý Radim Vaculík ze 102. průzkumného praporu. Vozidlo Humvee, které řídil, najelo na nálož. Další čtyři muži z vozu byli zraněni.
  • 17. března 2008: při útoku sebevražedného atentátníka na jihu Afghánistánu zahynul pětatřicetiletý praporčík speciální jednotky vojenské policie Milan Štěrba. Dva další Češi byli zraněni, jeden z nich těžce. Zahynuli i dva Dánové
  • 4. května 2007: v provincii Badachšán zahynul osmadvacetiletý Nikolaj Martynov ze 4. brigády rychlého nasazení. Při vyprošťování zapadlého vozidla ho zavalila lavina kamení a bahna. Dva další vojáci byli těžce zraněni.

  Podle šéfa Společného operačního centra Jiřího Vernera museli vojáci v prostoru, kde v rámci patroly operovali, vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky. „Útok byl nenadálý a jeho následky bohužel fatální,“ popsal událost. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli těžce zraněni.

  Rodiny vojáků, kteří byli příslušníky 42. mechanizovaného praporu z Tábora, byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani.

  „Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar, který je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením české armády.

  „Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ řekl v reakci náčelník generálního štábu Aleš Opata.

  Ostatky armáda přepraví ve středu

  K několika útokům v oblasti se přihlásilo na svých stránkách islamistické hnutí Taliban.

  Vojáci podle Vernera, který zodpovídá za nasazení českých vojáků v zahraničí, patřili patřili ke 4. brigádě rychlého nasazení v Táboře a navzdory věku to nebyli nezkušení vojáci.

  Na zvláštním nedělním odpoledním tiskovém brífinku podotkl, že má armáda k incidentu k dispozici audio záznamy, video i očité svědectví. „Situaci analyzujeme,“ řekl s tím, že bezprostředně před útokem byla spatřena pouze jedna osoba, která se pak odpálila. „Čeští vojáci zemřeli v podstatě okamžitě. Americký a afghánští vojáci jsou po operaci ve velmi vážném stavu,“ dodal Verner.

  Ostatky vojáků budou podle ministerstva obrany do České republiky přepraveny ve středu v odpoledních hodinách.

  Před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze bylo vytvořeno pietní místo. Na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly staženy státní vlajky na půl žerdi.

  Kondoloval Zeman i Babiš

  Česká armáda má nyní v Afghánistánu na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. V roce 2014 zemřeli prakticky ve stejné oblasti při patrole čtyři čeští vojáci. Další voják byl tenkrát těžce zraněn, zemřel po návratu do vlasti v nemocnici. Stalo se to po explozi, kterou vyvolal sebevražedný atentátník v uniformě afghánské policie.

  Bezpečnostní situace v provincii Parván, kde základna Bagrám leží, je prakticky trvale zhoršená. Čeští vojáci zde mají na starost ochranu jedné z nejdůležitějších koaličních základen v Afghánistánu i zhruba dvacetikilometrového pásu kolem ní. Zpoza vysokých ochranných valů a zdí základny proto vyjíždějí každý den až čtyři patroly po okolí. Každá trvá minimálně 12 hodin.

  Velitel mezinárodních sil v Afghánistánu John Nicholson uvedl, že jeho myšlenky a modlitby směřují k rodinám a přátelům padlých a zraněných. „Jejich oběť si budou pamatovat nejen naše srdce, ale také dějiny a posílí naše odhodlání,“ uvedl v oficiálním prohlášení.

  Z českých představitelů reagoval jako jeden z prvních premiér Andrej Babiš na Twitteru. Označil vojáky za hrdiny, kteří bojovali proti teroristům.

  „Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,“ uvedl prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

  „Velmi lituji ztracených životů našich vojáků v Afghánistánu. Myslím na jejich rodiny a blízké. Jejich hrdinství nebude zapomenuto,“ komentoval tragickou událost šéf opoziční ODS Petr Fiala.

  K incidentu se vedle současného ministra obrany Lubomíra Metnara vyjádřila také jeho předchůdkyně Karla Šlechtová, která v Bagrámu za českými vojáky byla v lednu. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu. Jejich statečnost a nasazení nebude nikdy zapomenuto,“ uvedla.

  Podle předsedy STAN Petra Gazdíka čeští vojáci bojují daleko odsud za to, „abychom my doma nežili v každodenním nebezpečí či dokonce ve válce“.

  Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska čeští vojáci zemřeli při službě naší vlasti a „zaslouží si naši úctu a věčnou památku“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)