Mnohonárodní síly NATO

CJTF - Combined Joint Task Force
Speciální vojenské jednotky, jejichž cílem je posílení evropské bezpečnosti a obranné identity. Umožňuje evropským členům NATO vést vojenské operace za přispění prostředků Aliance bez účasti americké armády. Akce CJTF musí ovšem schválit všichni členové NATO. Návrh na vytvoření CJTF byl schválen na summitu NATO 10.-11. ledna 1994.
Sídlo velení: velitelství sil NATO ve střední Evropě (AFCENT), v jižní Evropě (AFSOUTH), velitelství atlantické flotily (SFA)
Poslání: účast ve středně velkých operacích do síly až 30 tisíc mužů

RRF - Rapid Reaction Force
O založení jednotky rozhodli ministři obrany Evropské unie a Severoatlantické aliance 3. června 1995 v Paříži. Jednotky měly sloužit pro naléhavé operace na pomoc ohroženým jednotkám OSN. Působily například při zásahu v Bosně a Hercegovině.
Účastnické země: Francie, Velká Británie, Nizozemsko

EUROCORPS - společné síly NATO a ZEU
Společný projekt Francie a Německa.  V roce 1988 obě země vytvořily společný francouzsko-německý armádní sbor jako zárodek evropských obranných sil.  EUROCORPS oficiálně vznikly 5. listopadu 1993. K nasazení jsou připraveny  od 1. ledna 1995. Velitelství leží ve francouzském Štrasburku, vojenská základna je pak umístěna v německém Mullheimu. Veleníím je pověřen generál Juan Ostuňo.
Poslání: účast v humanitárních misích, k dispozici EU
Složení sil: 4 divize a německo-francouzská brigáda
Účastnické země: Francie, Německo, Belgie (1993), Španělsko (1994), Lucembursko (1996)

EUROFOR - společné síly NATO a ZEU
Jednotky rychlé reakce pro oblast Středomoří. Založeny byly po vzoru EUROCORPS 15. května 1995. O jejich definitivní podobě rozhodl ministři obrany EU a NATO až o rok později 9. listopadu 1996. K nasazení jsou připraveny od 1. října 1997. Velitelství je v italské Florencii.
Účastnické země: Francie, Itálie, Portugalsko, Španělsko, (Řecko, kandidát od roku 1998)

ZDROJ:
NATO Handbook, www.nato.int

Zpět