natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • 100 dní bojů o Libyi: tribunál vydal zatykač na Kaddáfího

  28. června 2011  5:49
  Boje mezi povstalci a vládními jednotkami v Libyi už trvají přes 100 dní. NATO pokračuje v leteckých úderech a Mezinárodní soudní tribunál v Haagu vydal zatykače na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Saífa a šéfa libyjské rozvědky.  


  Kaddáfí nově souhlasil s návrhem vzdát se přímé účasti v budoucích rozhovorech o ukončení občanské války v Libyi. Oznámily to v jihoafrické Pretorii členové výboru Africké unie pro urovnání v Libyi. Libyjští povstalci ale snahy Africké unie o zprostředkování příměří a rozhovorů o ukončení konfliktu odmítají. Trvají na tom, že Kaddáfí se musí vzdát moci dřív, než jakékoli jednání začne.

  V pondělí navíc Mezinárodní soudní tribunál v Haagu vydal zatykače na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího. Jsou stíháni kvůli údajnému podílu na smrti demonstrantů, kteří v únoru povstali proti Kaddáfího více než 41 let trvající vládě. Libyjský režim ale reagoval prohlášením, že země rozhodnutí mezinárodního tribunálu neuznává.

  V reakci na zatykače Povstalecká přechodná národní rada (NTC) vyloučila jakékoliv vyjednávání s Kaddáfím. Mluvčí rady Mahmúd Šammám prohlásil, že po vydání zatykače nehodlá přechodná rada udržovat přímý ani nepřímý kontakt s libyjským vůdcem.

  Rebelové postupují v horách

  NATO pokračuje v leteckých úderech na vládní síly především v okolí měst Tripolis, Brega a Misuráta a v pohoří Nafusa. Patová situace na více frontách však trvá už několik týdnů. Jediným místem, kde se zdá, že rebelská armáda postupuje směrem k Tripolisu, tak zůstává pohoří Nafusa. Povstalci se nyní snaží obsadit důležitý bod na spojnici k hlavnímu městu. I přesto, že NATO uspělo pouze částečně v zastavení Kaddáfího sil, většina Libyjců zůstává Alianci nakloněna. Bojí se, že by Kaddáfího jednotky rozpoutaly masakr, kdyby NATO ze země odešlo.

  Německo se nově rozhodlo zásobovat alianční misi v Libyi přesně naváděnou municí a dalším vojenským vybavením, nejspíše raketami a vyspělými naváděcími systémy. Do přímých akcí se však nadále nezapojí. Německo v únoru nepodpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která se situací v Libyi zabývala.

  Západní země připravují plán, jak v zemi postupovat po ukončení konfliktu. Plán připravuje tým odborníků z Británie, Spojených států, Turecka a dalších zemí v baště libyjských povstalců Benghází. C9lem, je aby v zemi nenastala podobná situace jako v Iráku. Zejména se jedná o rozhodnutí rozpustit iráckou armádu, které bylo široce vnímáno jako jeden z kritických faktorů pro vypuknutí sektářského násilí po svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

  Podle dokumentu by se USA a Turecko měly zaměřit na hospodářskou rekonstrukci, včetně plného obnovení vývozů ropy. Základní služby by měla mít na starosti Austrálie a OSN. Británie by měla pomoci povstalecké Přechodné národní radě s přípravou budoucího politického uspořádání. OSN, EU a NATO by se pak měly starat o bezpečnost.

  Kaddáfí ztratil fotbalisty

  K libyjské opozici se podle agenturních zpráv připojilo o víkendu 17 představitelů fotbalu, včetně několika reprezentantů a kouče nejlepšího tripolského klubu Al-Ahlí Ádila bin Ísy. Fotbalisté a představitelé fotbalu svůj krok oznámili reportérům BBC v pohoří Nafúsa v západní Libyi.

  Ke skupině se přihlásil také brankář národního týmu Džuma Ktat. "Vzkazuji plukovníkovi Kaddáfímu, aby nás nechal na pokoji a umožnil nám vytvořit svobodnou Libyi. Nic pro Libyi neudělal. Podívejte se, není tady dobrá infrastruktura ani zdravotnictví. Je to důsledek špatné vlády, která je tu 42 let," řekl brankář.

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media