natoaktual.cz

100 dní bojů o Libyi: tribunál vydal zatykač na Kaddáfího

28. června 2011  5:49
Boje mezi povstalci a vládními jednotkami v Libyi už trvají přes 100 dní. NATO pokračuje v leteckých úderech a Mezinárodní soudní tribunál v Haagu vydal zatykače na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Saífa a šéfa libyjské rozvědky.  


Kaddáfí nově souhlasil s návrhem vzdát se přímé účasti v budoucích rozhovorech o ukončení občanské války v Libyi. Oznámily to v jihoafrické Pretorii členové výboru Africké unie pro urovnání v Libyi. Libyjští povstalci ale snahy Africké unie o zprostředkování příměří a rozhovorů o ukončení konfliktu odmítají. Trvají na tom, že Kaddáfí se musí vzdát moci dřív, než jakékoli jednání začne.

V pondělí navíc Mezinárodní soudní tribunál v Haagu vydal zatykače na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího. Jsou stíháni kvůli údajnému podílu na smrti demonstrantů, kteří v únoru povstali proti Kaddáfího více než 41 let trvající vládě. Libyjský režim ale reagoval prohlášením, že země rozhodnutí mezinárodního tribunálu neuznává.

V reakci na zatykače Povstalecká přechodná národní rada (NTC) vyloučila jakékoliv vyjednávání s Kaddáfím. Mluvčí rady Mahmúd Šammám prohlásil, že po vydání zatykače nehodlá přechodná rada udržovat přímý ani nepřímý kontakt s libyjským vůdcem.

Rebelové postupují v horách

NATO pokračuje v leteckých úderech na vládní síly především v okolí měst Tripolis, Brega a Misuráta a v pohoří Nafusa. Patová situace na více frontách však trvá už několik týdnů. Jediným místem, kde se zdá, že rebelská armáda postupuje směrem k Tripolisu, tak zůstává pohoří Nafusa. Povstalci se nyní snaží obsadit důležitý bod na spojnici k hlavnímu městu. I přesto, že NATO uspělo pouze částečně v zastavení Kaddáfího sil, většina Libyjců zůstává Alianci nakloněna. Bojí se, že by Kaddáfího jednotky rozpoutaly masakr, kdyby NATO ze země odešlo.

Německo se nově rozhodlo zásobovat alianční misi v Libyi přesně naváděnou municí a dalším vojenským vybavením, nejspíše raketami a vyspělými naváděcími systémy. Do přímých akcí se však nadále nezapojí. Německo v únoru nepodpořilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která se situací v Libyi zabývala.

Západní země připravují plán, jak v zemi postupovat po ukončení konfliktu. Plán připravuje tým odborníků z Británie, Spojených států, Turecka a dalších zemí v baště libyjských povstalců Benghází. C9lem, je aby v zemi nenastala podobná situace jako v Iráku. Zejména se jedná o rozhodnutí rozpustit iráckou armádu, které bylo široce vnímáno jako jeden z kritických faktorů pro vypuknutí sektářského násilí po svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Podle dokumentu by se USA a Turecko měly zaměřit na hospodářskou rekonstrukci, včetně plného obnovení vývozů ropy. Základní služby by měla mít na starosti Austrálie a OSN. Británie by měla pomoci povstalecké Přechodné národní radě s přípravou budoucího politického uspořádání. OSN, EU a NATO by se pak měly starat o bezpečnost.

Kaddáfí ztratil fotbalisty

K libyjské opozici se podle agenturních zpráv připojilo o víkendu 17 představitelů fotbalu, včetně několika reprezentantů a kouče nejlepšího tripolského klubu Al-Ahlí Ádila bin Ísy. Fotbalisté a představitelé fotbalu svůj krok oznámili reportérům BBC v pohoří Nafúsa v západní Libyi.

Ke skupině se přihlásil také brankář národního týmu Džuma Ktat. "Vzkazuji plukovníkovi Kaddáfímu, aby nás nechal na pokoji a umožnil nám vytvořit svobodnou Libyi. Nic pro Libyi neudělal. Podívejte se, není tady dobrá infrastruktura ani zdravotnictví. Je to důsledek špatné vlády, která je tu 42 let," řekl brankář.

zpět na článek