natoaktual.cz

Zvýšená radiace v severní Evropě může „naznačovat poškození“ jaderné elektrárny v Rusku

30. června 2020  14:57
 
Zbraně hromadného ničení. Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Zvýšená radiace v severní Evropě může „naznačovat poškození“ jaderné elektrárny v Rusku

Zvýšená úroveň záření pozorovaného v severní Evropě mohla pocházet z nefunkční jaderné elektrárny v západním Rusku. Jaderní experti z Finska, Norska a Švédska oznámili, že detekovali zvýšené radioaktivní izotopy napříč Skandinávií a v některých arktických oblastech.

Zatímco švédský úřad pro jadernou bezpečnost uvedl, že není možné potvrdit zdroj záření, nizozemské orgány analyzovaly údaje od svých severských sousedů a došly k závěru, že pochází ze západní části Ruska.

Kam dál?
Zvýšená radiace na severu Evropy. Rusko odmítá únik ze svých elektráren (29.6. 2020)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Rusko nabídlo odměnu bojovníkům Tálibánu za útok na britské jednotky

Britský poslanec chce ve sněmovně projednat údajné spiknutí, kdy ruská zpravodajská jednotka nabídka bojovníkům spojeným s Tálibánem odměnu za zabití vojáků koaličních jednotek v Afghánistánu. Britští bezpečnostní představitelé potvrdili, že zprávy o spiknutí jsou pravdivé.

„Myslím, že je naprosto nepřijatelné, aby byl stálý člen Rady bezpečnosti OSN považován za někoho, kdo poskytuje výcvik a dodává zbraně milicím, které brání pokojnému ukončení desetiletí trvajícího konfliktu (v Afghánistánu),“ uvedl poslanec Tobias Ellwood.

Kam dál?
Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO (29.6. 2020)

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

---

NATO dostalo první letoun A330

NATO slavnostně obdrželo první z osmi letadel Airbus A330 Multi-Role Tanker Transport (MRTT). Letoun A330 byl předán jako první letadlo MRTT, které bude společně provozováno jako součást mnohonárodní víceúčelové cisternové a dopravní flotily (MMF) členy NATO – Belgií, Českou republikou, Německem, Lucemburskem, Nizozemím a Norskem. Podle Airbusu by mělo být všech osm letounů předáno do roku 2024.

Kam dál?
Bundeswehr si objednal 4 000 nákladních vozidel od německého dodavatele Rheinmetall (22.6. 2020)

Zdroj: Jane‘s (Velká Británie)

---

V severním Atlantiku probíhá ponorkové cvičení NATO Dynamic Mongoose

Spojené státy americké a pěr spojenců NATO zahájilo dvanáctidenní cvičení ponorek v severním Atlantiku. Každoroční cvičení Dynamic Mongooose je navrženo tak, aby podpořilo interoperabilitu podmořských a hladinových plavidel.

Zapojeno je námořnictvo Kanady, Francie, Německa, Norska a USA. Island, i když není účastníkem, poskytuje logistickou podporu a slouží jako hostitelský stát.

Kam dál?
Ponorky NATO připlouvají na Island, budou zde cvičit (26.6. 2020)

Zdroj: UPI (USA)

---

USA by mohly na základně návrhu Senátu koupit turecké S-400 ruské výroby

Spojené státy americké by mohly podle Senátu koupit turecký systém protivzdušné obrany S-400 ruské výroby. Návrh je jedním z pokusů o zmírnění patové situace mezi Washingtonem a Ankarou ohledně ruského systému, který Turecko koupilo. USA kvůli tomu vyřadily Turecko ze systému stíhacího letounu F-35.

Americký prezident Donald Trump odložil uvalení sankcí proti Turecku za nákup S-400, ale prodej zůstává stále problematický. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se odmítl systému vzdát, a to i přes varování Washingtonu, že by systém S-400 mohl ohrozit turecký nákup letounů F-35.

Kam dál?
Spory mezi Tureckem a NATO kvůli S-400 přetrvávají (27.1. 2020)

Zdroj: Defense News (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek