natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Spory mezi Tureckem a NATO kvůli S-400 přetrvávají

  27. ledna 2020  14:37
  Jens Stoltenberg a Mevlut Cavusoglu. Ilustrační snímek. | foto: NATO Photos

  Spory mezi Tureckem a NATO kvůli S-400 přetrvávají

  Severoatlantická aliance a její člen Turecko stále nemohou najít společnou řeč v otázce tureckého nákupu ruského protiraketového systému S-400. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při diskuzi s tureckým ministrem zahraničí Mevlutem Cavusoglu během Světového ekonomického fóra v Davosu.

  „Pokusíme se udělat, co se dá, abychom našli způsob, jak vyřešit tyto problémy, jelikož se jedná o jednu ze záležitostí, která způsobuje problémy v Alianci – to nelze popřít,“ dodal Stoltenberg.

  Cavusoglu oponoval, že spojenci nedokázali zajistit ochranu tureckých hranic, a proto Turecko muselo nakoupit systémy samo. „Je to obranný systém a pro spojence NATO nepředstavuje žádnou hrozbu,“ uvedl turecký ministr.

  Kam dál?
  Turecko si nechá ruské rakety, navzdory hrozbě amerických sankcí (27.12. 2019)

  Zdroj: Defence Talk (USA)

  ---

  Británii se nákup dronů prodraží, ministerstvo obrany vysvětluje proč

  Britský program akvizice dronů bude stát téměř o 40 % více, než bylo původně zamýšleno. Ministerstvo obrany se totiž rozhodlo dodávku šestnácti bezpilotních letounů typu Protector RG Mk1 prodloužit o dva roky. Oproti původní ceně 816 milionů liber za ně Británie zaplatí o 325 milionů liber více, z čehož 187 milionů je způsobeno prodloužením.

  Dalšími důvody pro nárůst ceny jsou nové senzory dronů či pokles libry vůči dolaru. Británie nyní o dodávce jedná s jejich americkým výrobcem firmou General Atomics. Podle ministerstva jsou drony Protector nejvýhodnější. „I přes zdražení zůstávají cenově dostupné,“ uvedl náměstek ministerstva obrany Stephen Lovegrove.

  Kam dál?
  Britskou flotilu A400M drží na zemi problémy s motory (11.7. 2019)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Řecko: Turecko a Libye musí zrušit dohodu o námořní spolupráci

  Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že Evropská unie nebude souhlasit s politickým řešením konfliktu v Libyi, dokud země nezruší námořní dohodu s Tureckem. Libye a Turecko podepsaly v listopadu minulého roku dohodu o exkluzivní ekonomické zóně mezi jejich břehy ve Středozemním moři.

  Nyní však vláda libyjského premiéra Fáize Sarádže potřebuje zahraniční mocnosti, aby vyvíjely tlak na generála Chalífu Haftara, který proti ní vede ofenzívu. K tomu však podle Řecka EU nepřistoupí, dokud bude platit dohoda s Tureckem. Podle EU tato dohoda „narušuje suverénní práva třetích zemí a je v rozporu s námořním právem OSN“.

  Kam dál?
  Turecko urychlí hlasování o vyslání vojáků do Libye (2.1. 2020)

  Zdroj: Defence Web (Jihoafrická republika)

  ---

  Němečtí vojáci budou cestovat vlakem zadarmo

  Němečtí vojáci v uniformě mohou od začátku tohoto roku cestovat vlakem po celé zemi zadarmo. Bundeswehr chce tímto krokem zvýšit svou viditelnost v německé společnosti a zlepšit pověst armády. Dalším záměrem je připomenout samotným vojákům jejich roli, kdy by měli jít příkladem.

  Jízdenky zdarma se týkají i dětí a vnoučat vojáků, kteří si musí stáhnout speciální kupón z armádního systému. Očekává se, že tento program bude německou armádu stát okolo čtyř milionů eur.

  Kam dál?
  Bundeswehr potřebuje nové vybavení, říká parlamentní komisař pro armádu (30.12. 2019)

  Zdroj: Defence 24 (Polsko)

  ---

  Německo podezírá přes 500 příslušníků bundeswehru z pravicového extremismu

  Německá vojenská kontrarozvědka (MAD) oznámila, že vyšetřuje 550 případů vojáků, kteří se mohou hlásit k extrémní pravici. Jen v minulém roce bylo otevřeno 360 případů podezření na pravicový extremismus. Nejvíce případů, až pětkrát více než v jiných jednotkách, se objevilo u speciálních sil.

  MAD v minulém roce potvrdila pravicový extremismus u osmi případů a dalších čtyřicet vojáků podle ní nezastávalo hodnoty německé ústavy. „Naším cílem je odstranit z německé armády nejen extremisty, ale také lidi, kteří nejsou loajální ústavě,“ prohlásil ředitel kontrarozvědky Christof Gramm.

  Kam dál?
  Vojáci elitní německé jednotky se měli hlásit k nacizmu (2.12. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media