natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zvýšená radiace na severu Evropy. Rusko odmítá únik ze svých elektráren

  29. června 2020  17:35,  aktualizováno  19:02
  Odborníci na jadernou bezpečnost ve Finsku, Norsku i Švédsku detekovali nad severní Evropou a v arktických oblastech vyšší hodnoty radioaktivních izotopů, které se nad oblast dostaly od Baltského moře. Zvýšené hladiny by podle evropských bezpečnostních agentur mohly být známkou poruchy nebo úniku z některé ruské jaderné elektrárny. Moskva to odmítla.  
  Možná oblast původu radioaktivních částic, detekovaných nad severní Evropou | foto: CTBTO

  Zvýšené hladiny radioaktivních izotopů napříč severní Evropou naměřili odborníci na jadernou bezpečnost z Finska, Norska a Švédska v uplynulých dnech.

  Zvýšené hodnoty tří radionuklidů: cesia-134, cesia-137 a ruthenia-103 zaznamenala také monitorovací stanice Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) ve Švédsku.

  Zvýšená radiace se podle expertů dostala nad severní Evropu ze směru od Baltského moře. Zatímco švédský úřad pro jadernou bezpečnost uvedl, že není možné jasně potvrdit zdroj záření, nizozemské orgány po analýze údajů od severských kolegů dospěly k závěru, že pochází ze západního Ruska.

  „Radionuklidy jsou uměle vytvořené. Složení může naznačovat poškození palivového článku v jaderné elektrárně... Nelze určit konkrétní umístění zdroje kvůli omezenému počtu měření,“ konstatoval nizozemský Národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí.

  Ruské úřady jakýkoli únik nebo závadu u elektráren v této oblasti, tedy v Petrohradu a Murmansku, popřely. Ruský provozovatel elektráren Rosenergoatom podle agentury TASS uvedl, že jaderné elektrárny na severozápadě země jsou v běžném provozu, nedošlo k žádným problémům a radiační situace je v normálu. Také ruská hydrometeorologická agentura Roshydromet informovala, že nezaznamenala žádné zvýšení výskytu radioaktivních částic.

  Šéf CTBTO Lassina Zerbo uvedl, že zvýšené hodnoty byly naměřeny mezi 22. a 23. červnem. Zdroj záření se podle něj může nacházet v západním Rusku, Estonsku, severním Finsku nebo Švédsku. Zároveň ujistil, že hodnoty nejsou „škodlivé pro lidské zdraví“ ani pro životní prostředí.

  Podobné ujištění vydal také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Některé zahraniční stanice pro monitorování ovzduší detekovaly na severu Evropy nepatrné množství radioaktivních látek (Ru-103, Cs-134 a Cs-137). Naměřené koncentrace nejsou zdraví škodlivé, a to ani v místech, kde byly detekovány. Příčina ani místo úniku nebyly identifikovány,“ uvedl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media