Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zpráva: Irácká vláda reformy nezvládla

Vydáno 11.07.2007

Zpráva: Irácká vláda reformy nezvládla
Irácké vládě se nepodařilo splnit ani jeden ze svých cílů v oblasti z politických, ekonomických a dalších reforem. Podle amerického představitele, mluvícího pod podmínkou anonymity, to obsahuje zákonem požadovaný vládní report o vývoji v Iráku, který by měl urychlit rozhodování Bushovy administrativy o dalším postupu. 

Jednat by se mělo též o stažení amerických vojáků z Iráku. Prezident Bush zřejmě na základě této zprávy nezastaví finanční pomoc Iráčanům, ačkoli ji Kongres podmínil ověřením, že Irák dodržuje své politické sliby.

Zpráva by měla být doručena do amerického Senátu ještě tento týden, kdy bude projednávat armádní rozpočet a hlasovat o zákonu, který by přikazoval začít do 120 dní se stahováním jednotek z Iráku. Senátoři mají na stole navíc i další návrhy, které by zakazovali americkým vojákům účast v bojových misích.

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

---

Japonsko prodloužilo svou misi v Iráku
Japonská vláda schválila prodloužení letecké mise v Iráku až do července 2008. Parlament přitom již dříve legislativně umožnil prodloužení mise až do července 2009. Oznámil to mluvčí vlády Yasuhisa Shiozaki. Japonští vojáci se starají o přepravu materiálu, osob a zásob OSN a koalice z Kuvajtu do Bagdádu a dalších iráckých měst,  a přispívají tak k rekonstrukčnímu úsilí v Iráku.

Japonsko podporovalo americkou invazi do Iráku a poskytlo pozemní jednotky pro nebojové humanitární mise. Ty stáhlo loni v červenci a místo toho posílilo právě leteckou přepravu. Přestože Japonsko v Iráku neutrpělo žádné ztráty, veřejnost tento konflikt vnímá citlivě, protože pacifistická ústava neumožňuje Japonsku použít sílu k řešení mezinárodních sporů. Někteří obyvatelé se též obávají, že tato mise dělá z Japonska cíl teroristických útoků.

Čtěte také:
Japonsko stáhne jednotky z Iráku
Japonští vojáci možná do Afghánistánu

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Raketu letící na USA Japonsko sestřelit nedokáže
Pro Japonsko bude technicky nemožné sestřelit rakety letící přes jeho území na cíle ve Spojených státech, ačkoli se snaží toto umožnit aspoň právně. Vyplynulo to z cvičení, při nichž USA a Japonsko vylepšovaly koordinaci pro případ raketového útoku. "Protiraketový systém, který naše země nyní zavádí, je určen pro obranu naší země. A protože rakety směřující na jiné země budou létat opravdu vysoko, technicky je velice náročné je sestřelit," uvedl premiér Shinzo Abe.

Ten již jmenoval komisi, která má najít právní podklad, který by Japonsku umožnil sestřelit raketu letící na USA bez porušení současné ústavy. Předchozí vlády ji totiž vyhodnotily tak, že umožňuje Japonsku použít sílu k sebeobraně, nikoli však k obraně spojenců.

Čtěte také:
Raketový štít je pro Japonsko priorita
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: Defense News (USA)

---

Ki-moon: Kosovo se blíží bodu varu
Zklamání nadějí kosovských Albánců na okamžitou nezávislost může vyústit v nepokoje v Kosovu i jinde na Balkáně. Varoval před tím generální tajemník OSN Ban Ki-moon: "Jakýkoli další odklad bude mít velice negativní dopad na mír a bezpečnost nejen v Kosovu." Této srbské provincii s převážně albánskou populací byla slíbena podle plánu OSN "dohlížená" nezávislost. Tu minulý měsíc při návštěvě Albánie podpořil i americký prezident George Bush.

Srbsko se však odmítá vzdát této své provincie a jeho spojenec Rusko hrozí vetováním příslušné rezoluce v Radě bezpečnosti OSN. Plán na nezávislost se tak zdá být nepoužitelný. Přestože diplomaté stále doufají, že se nejlepší řešení podaří najít pomocí dalšího kola vyjednávání, bývalí příslušníci Kosovské osvobozenecké armády varovali, že opět zahájí válku, pokud status Kosova zůstane nevyřešen.

Čtěte také:
Scheffer vyzývá Kosovo k trpělivosti
RB OSN prý žádá nové jednání o Kosovu

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Protestní nálada Ukrajinců upadá
V pondělí u ukrajinské Oděsy začalo námořní cvičení Severoatlantické aliance Sea Breeze 2007. Přestože se při té příležitosti opakují demonstrace, nedosahují loňské síly, kdy kvůli nim bylo cvičení zrušeno. Odborníci sníženou intenzitu protestů vysvětlují změněnou politickou situací na Ukrajině. Přestože se většina Ukrajinců stále staví proti vstupu do NATO, Strana regionů premiéra Viktora Janukoviče letos již  protialianční slogany nepodporuje.

Letošních protestů se účastní několik set lidí z mnoha veřejných organizací, experti však pochybují, že se ještě rozrostou. Oproti loňsku, kdy žádný zákon neumožňoval vstup zahraničních vojáků na ukrajinské území, letošní cvičení je zákonem dovolené a protesty mohou být v případě potřeby soudně zakázány.

Proti vstupu do NATO se však stále staví téměř 60 % obyvatel Ukrajiny. Jejich protialianční cítění navíc neustále stoupá. Zatímco v roce 2000 se proti NATO stavělo 33 % lidí, v roce 2005 to bylo už přes 50 %.

Čtěte také:
Cvičení NATO na Ukrajině letos lépe připraveno
Lodě NATO připluly do Oděsy na cvičení

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

 

 

 


 

ivn natoaktual.cz