Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Záplavy v Pákistánu narušily zásobování NATO

Vydáno 02.08.2010

Záplavy v Pákistánu narušily zásobování NATO
Katastrofální záplavy na severozápadě Pákistánu přerušily spojení s Afghánistánem na zásobovacích trasách, po kterých putuje palivo a jiné důležité zásoby aliančním vojskům ve válkou zkoušené zemi. Podle některých zpráv už musely alianční jednotky odložit některé menší operace v provinciích Hílmand, Kandahár, Kapisa a Nagarhár.

Přerušení spojení může podle místních úřadů trvat nejméně několik týdnů. Mosty a silnice vedoucí do Péšávaru byly smeteny velkou vodou a nákladní doprava, včetně aliančních konvojů, byla zastavena. Severoatlantická aliance však má v konfliktních zónách standardně na skladě zásoby jídla, zbraní a paliva určené pro zvláštní operace na 15 dní dopředu.

Naproti tomu Taliban, jehož bojovníci si vystačí s mnohem menším objemem zásob a který nespoléhá na běžné způsoby přepravy lidí i materiálu, se bude podle očekávání snažit částečnou paralýzu aliančního zásobovacího systému maximálním způsobem využít.

Čtěte také:
Zboží ukradené z konvojů NATO končí na pákistánských tržištích

Zdroj: Asia Times
(Hong Kong)

---

Nečas: Centrum včasného varování bude součástí aliančního deštníku
Centrum včasného varování americké protiraketové obrany umístěné na českém území bude součástí protiraketového štítu Severoatlantické aliance, uvedl český premiér Petr Nečas. Zařízení, o němž se momentálně vedou bilaterální jednání mezi Českou republikou a Spojenými státy, budou pravděpodobně obsluhovat čeští vojáci a nebude vyžadovat podepsání nové americko-české smlouvy.

Systém bude shromažďovat informace ze satelitů a pomáhat detekovat rakety mířící na teritorium členských států Aliance. Washington podle Nečase navrhuje investovat do projektu v letech 2011-2012 dva miliony dolarů. Spíše než o vojenské zařízení se podle premiéra bude jednat o technické a administrativní centrum řízené několika lidmi.

Čtěte také:
USA chtějí v ČR vyhodnocovací centrum systému protiraketové obrany
Protiraketový deštník NATO úspěšně testován
NATO rozšiřuje svůj protiraketový štít

Zdroj: RIA Novosti
(Rusko)

---

Nizozemci začali se stahováním z Afghánistánu
Nizozemí se stalo první zemí Severoatlantické aliance, která začala stahovat své vojáky z Afghánistánu. Končí tak čtyřletá mise kontingentu o síle zhruba dvou tisíc mužů a žen v provincii Uruzgan, která byla doma v Nizozemí velmi nepopulární a dokonce přivodila pád nizozemské vlády.

Odchod Nizozemců podle očekávání nijak výrazně neovlivní podmínky ve válkou zmítané zemi, avšak jde o politicky významný krok. Přichází totiž v čase rostoucích ztrát zahraničních jednotek a hromadících se pochybností o smyslu protipovstaleckého boje daleko od hranic Severoatlantické aliance. To vše navíc v době, kdy se spojenecké jednotky chystají zahájit možná rozhodující ofenzivu celého konfliktu.

Plánovaný odchod z Afghánistánu už ohlásily Kanada, která svých 2 700 vojáků hodlá začít stahovat příští rok, a Polsko, které totéž plánuje uskutečnit o rok později. To pravděpodobně zvýší tlak na vlády ostatních evropských zemí, aby svoji účast v konfliktu také omezily. Tím by se ovšem ještě více zvýšila váha břemene, které v Afghánistánu leží na bedrech Spojených států.

Čtěte také:
Holanďané pomohli Uruzganu a začnou se stahovat

Zdroj: AP 
(USA)

---

Informace z Wikileaks nejsou překvapivé, tvrdí ministr
Afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak se pokusil snížit dopad skandálu s uniklými informacemi o válce v Afghánistánu zveřejněné na serveru Wikileaks. Podle něj nejsou tajné údaje, které pronikly na veřejnost, "žádným velkým překvapením".

Ministr Wardak prohlásil, že vláda o většině uniklých informací věděla. "Sdílíme zpravodajské informace a jsme si vědomi záběru aktivit Talibanu a podpory, které se mu dostává. Je dobře, že to nyní vědí i ostatní," uvedl Wardak.

Čtěte také:
Kauza Wikileaks: Taliban varoval afghánské informátory ISAF

Zdroj: ABC News
(Austrálie)

---

Jednotky ISAF zachránily tisíce Afghánců před povodněmi
Vlna povodní způsobená těžkými monzunovými dešti v odlehlém severovýchodě Afghánistánu má už na svědomí životy několika desítek lidí. Tisíce jich ale byly zachráněny díky včasné reakci a letecké evakuaci aliančními jednotkami. V některých případech se letadla vydala zachraňovat životy i do oblastí kontrolovaných povstalci.

Zdroj: The New York Times (USA)

vtr natoaktual.cz