Co psala světová média o Severoatlantické alianci

‘Za pomalý rozvoj kyberobrany mohou generační rozdíly‘

Vydáno 04.04.2012

Ilustrační foto | foto: Americké ministerstvo obrany

‘Za pomalý rozvoj kyberobrany mohou generační rozdíly‘

Za pomalé kroky při potírání kyber-hrozeb lze vinit generaci politiků, kteří nestihli rychlý technologický boom posledních let, domnívá se představitelka amerického ministerstva zahraničí pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost Rose Gottemoeller. „Pravdou je, že mnoho vysoce postavených činitelů v mnoha zemích ani neví, jak používat email,“ uvedla Gottemoeller.

Podle Gottemoeller přijde změna s novou generací politiků. Americká poradkyně při své návštěvě Estonska, které má velkou zkušenost s kyber-bezpečností, zmínila i význam open-source informačních technologií a sociálních sítí při monitorování a kontrole zbraní.

Kam dál?
Cvičení NATO má zlepšit schopnosti kyberobrany
NATO začíná investovat do kyber-bezpečnosti
Aliance musí zefektivnit kyber-obranu, varují odborníci

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA: Hlavním tématem aliančního summitu bude Afghánistán

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton tento týden představila cíle nadcházejícího summitu NATO, který se bude konat 20. - 21. května v Chicagu. Hlavním tématem bude alianční mise v Afghánistánu. Severoatlantická aliance chce na summitu vyslat signál afghánské vládě, obyvatelstvu i vzbouřencům, že zemi neopouští.

Čtěte speciál k summitu

Ke konci roku 2014 by Afghánci měli být plně odpovědní za odpovědnost zemi. Podle Clinton se v Chicagu bude jednat o tom, jakou roli by NATO v Afghánistánu mělo mít poté. „Předpokládáme, že malý počet vojáků v zemi po pozvání afghánské vlády zůstane a bude se věnovat výcviku, poradenství a asistenci afghánským bezpečnostním silám,“ řekla  ministryně.

Spojené státy doufají, že s afghánskou vládou podepíší dohodu o tom, jakou roli by v zemi měly hrát v budoucnu. Hillary Clinton však odmítá, že by USA usilovaly o trvalé vojenské základny v Afghánistánu, nebo o takovou přítomnost, která by ohrožovala afghánské sousedy a stabilitu regionu.

Ministryně mezi dalšími tématy summitu zmínila budoucnost NATO v době ekonomických problémů členských zemí a rozšíření aliančních partnerství.

Kam dál?
Rasmussen: Summit NATO-Rusko v Chicagu asi neproběhne
McCain: Sýrie a rozšíření NATO by měly být tématy summitu v Chicagu

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Do Austrálie dorazili první američtí vojáci

Do australského Darwinu dorazil první kontingent 200 příslušníků americké námořní pěchoty. V Austrálii má celkově sloužit 2500 amerických vojáků. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy chce tímto krokem posílit svoji vojenskou přítomnost v tomto strategickém regionu. Vojáci budou sloužit na základně v Severním teritoriu a budou rotovat po šesti měsících.

Australští představitelé příchod prvních amerických vojáků přivítali s tím, že se jedná o poslední kapitolu ve více 60 let trvajícím spojenectví se Spojenými státy. „V Austrálii nejsou žádné americké vojenské základny, a tento krok na tom nic nezmění,“ upozornili však ve společném prohlášení.

„Tento krok podporuje dlouhodobé australské strategické zájmy, které leží v podpoře americké přítomnosti v našem regionu spočívající v podpoře míru a stability,“ prohlásila australská premiérka Julia Gillard. Podle ní může tato iniciativa přinést řadu nových příležitostí ke spolupráci obou zemí s ostatními partnery v regionu.

Kam dál?
USA: Přesun pozornosti od Atlantiku k Pacifiku
Projev Hillary Clinton: America's Pacific century

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemsko)

---

Romney pod palbou kritiky za studenoválečnou rétoriku

Americký viceprezident Joe Biden a ministryně zahraničí Hillary Clinton kritizovali republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho, který nazval Rusko „geopolitickým nepřítelem Spojených států číslo jedna“ a přirovnal ho ke státům jako je Írán či Sýrie. Romney ve svém prohlášení z minulého týdne zároveň kritizoval prezidenta Baracka Obamu, který slíbil, že bude po volbách „flexibilnější“ v otázce protiraketové obrany.

Biden a Clinton Romneyho nařkli z toho, že stále uvažuje v intencích studené války, což nemá nic společného se současnými vztahy mezi USA a Ruskem. „Jedná, jako by stále probíhala studená válka, jako kdyby Rusko bylo stále naším největším nepřítelem. Nevím, kde celou dobu byl,“ prohlásil Biden. Viceprezident dodal, že mezi oběma státy existují neshody, na spoustě otázek se však shodnou.

Romneyho tým na kritiku reagoval tím, že připomněl negativní postoj ruské vlády k sankcím proti Íránu či Sýrii. Sama Hillary Clinton se prý měla ptát, na čí straně vlastně Rusko stojí.

Zdroj: RT (Rusko)

---

V Afghánistánu zemřeli v jeden den tři vojáci NATO

V Afghánistánu zahynuli v jeden den tři vojáci mezinárodních sil ISAF. Dva z nich byli zabiti při výbuchu podomácku sestrojených výbušnin (IED), jeden na jihu a jeden na východě země. Třetí voják byl zabit útoku vzbouřenců na východě Afghánistánu.

ISAF se držely své politiky a nesdělily žádné další detaily o útocích ani o identitě zabitých vojáků. ISAF mají v Afghánistánu v současnosti 130 tisíc vojáků.

Zdroj: AFP (Francie)

mdo; natoaktual.cz