natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Vyšetřování: Americký voják jednal v zájmu NATO

  12. dubna 2007  17:00

  Vyšetřování: Americký voják jednal v zájmu NATO
  Alianční vyšetřování dospělo k závěru, že americký voják  vymazal fotografie pořízené po americké střelbě do zástupu Afghánců některým z novinářů, aby tak ochránil místo události pro další ohledání.

  Americká pěchota zahájila palbu 4. března v Dželálábádu po sebevražedném atentátu, který si vyžádal deset lidských životů. Novináři si následně stěžovali, že jim americké jednotky vymazaly  snímky zobrazující následky incidentu. Podle vyšetřování Aliance bylo odstraňování fotek samostatnou akcí jednoho vojáka, který tak učinil v případech novinářů narušujících bezpečnostní zónu kolem místa činu.

  Svědkové obviňují příslušníky americké námořní pěchoty ze zahájení palby na civilisty. Ti ovšem trvají na tom, že pouze opětovali palbu po té, co se sami stali terčem útoku z automatických zbraní. Za dva týdny po incidentu obdrželi příslušníci námořní pěchoty rozkaz k opuštění Afghánistánu.

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  USA žádají další posily pro Afghánistán
  Spojené státy americké naléhají na Kanadu, Velkou Británii a další alianční spojence, aby vyslali více vojáků a vybavení do Afghánistánu. Americký ministr obrany Robert Gates dnes zopakuje svoje výzvy v Quebecu, kde se setká se svým kanadským protějškem Gordonem O'Connorem a s dalšími pěti ministry obrany členských zemí NATO. Gates tvrdí, že jsou potřeba zejména  letadla, zdravotnická zařízení a vojenští cvičitelé, aby spojenci mohli začít s plánovanou „jarní ofenzívou“ proti Talibanu. Na setkání se budou projednávat především možnosti, jak zvýšit závazky NATO pro vojenský a ekonomický vývoj země.

  Taliban každý rok stupňuje své útoky se začátkem jarní oblevy. Gates prohlásil, že Aliance by měla být o krok před povstalci a zaútočit jako první. NATO a USA opakovaně volají po dalších příspěvcích od svých spojenců pro Afghánistán. Někdy se však setkávají s odporem některých z nich, například Francie a Německa.

  Čtěte také:
  Austrálie zdvojnásobí své síly v Afghánistánu
  Bush tlačí na posily pro Afghánistán
   
  Zdroj: 940 Montreal (Kanada)

  ---

  V Afghánistánu zemřeli další dva Kanaďané
  Zatímco šest těl kanadských vojáků bylo přepravováno do rodné země, dva další Kanaďané byli zabiti při explozi miny nastražené u silnice. Další tři utrpěli zranění při výbuších, které se odehrály pouhé dvě hodiny po silničním incidentu.

  Vojáci zahynuli po nájezdu jejich obrněného průzkumného vozu Kojot na výbušné zařízení. Plukovník Mike Cessford, zástupce velitele kanadského kontingentu v Kandaháru, odmítl tvrzení, že by tyto útoky znamenaly počátek dlouho slibované „jarní ofenzívy“ Talibanu. Dále vyjádřil hlubokou soustrast rodinám padlých vojáků. Potvrdil však, že není možné  zabránit kladení povstaleckých min na vozovky.

  Od začátku mise v roce 2002 v této zemi zahynulo 53 kanadských vojáků a jeden diplomat.

  Čtěte také:
  Kanada počítá ztráty v Afghánistánu
  Scheffer: Kanada není v Afghánistánu sama

  Zdroj: 570 News (Kanada)

  ---

  Parkanová: Americký štít bude napojen na alianční
  „Americký obranný systém proti raketám dlouhého doletu bude napojen na protiraketový systém, který buduje Aliance,“ prohlásila ve středu česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. „NATO se nyní soustřeďuje na vývoj a vybudování obranného systému proti raketám středního a krátkého doletu. Spojené státy s touto „dělbou odpovědnosti“ souhlasí. Zařízení by měla být dokončena zároveň a vzájemně se posilovat,“ uvedla Parkanová v souvislosti s předběžnými plány na výstavbu radarové základny v České republice. „Oba systémy by měly být hotovy okolo roku 2012 a měly by chránit podstatnou část Evropy,“ doplnil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

  Podle českého premiéra Mirka Topolánka by umístění radarové základny v České republice zvýšilo její bezpečnost. „Navíc by radarová základna přinesla více investic do vzdělání, výzkumu a rozvoje České republiky,“ uvedl český premiér. Vyjednávání mezi českou a americkou vládou začnou v polovině května a skončí pravděpodobně na konci letošního roku. „Vyjednávání budou tvrdá. Američané mají své představy a my máme také své představy. Musíme si za nimi pevně stát,“ dodal  Karel Schwarzenberg.

  Čtěte také:
  Scheffer věří v dohodu o protiraketové obraně
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Ukrajina děkuje USA za podporu vstupu do NATO
  Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vděčnost Spojeným státům americkým za podporu vstupu své země do NATO. Americký prezident George W. Bush podepsal zákon podporující vstoupení Ukrajiny, Gruzie, Albánie, Chorvatska a Makedonie do Aliance. Část zákona je věnována  finanční pomoci těmto zemím, která jim bude poskytnuta za předpokladu, že budou pokračovat v demokratických a ekonomických reformách.

  V Rusku tento zákon vyvolal tvrdou kritiku. Podle ruských státních představitelů  směřuje ke „zničení“ vztahů mezi Ruskem a bývalými sovětskými státy.

  Čtěte také:
  Bush schválil podporu kandidátům NATO

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

   

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media