Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vstup Ukrajiny do NATO přeruší spolupráci s Ruskem

Vydáno 30.11.2005

Vstup Ukrajiny do NATO přeruší spolupráci s Ruskem
Rusko by mohlo zastavit vojenskou spolupráci s Ukrajinou, pokud ta vstoupí do Severoatlantické aliance. Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Ivanov po rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Anatolijem Hryčenkem. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko však vstup do aliance stanovil za prioritu, NATO se však zatím vyhýbá stanovení termínu, kdy by Ukrajinu mohlo přizvat.

Vstup do vojenské organizace je svrchované právo každé země, ale stejně tak si každá země vybírá partnery k vojensko-technické spolupráci, uvedl Ivanov. Během Hryčenkovy návštěvy v Moskvě nicméně oba ministři podepsali plán vojenské spolupráce na rok 2006 a dohodu o bezpečných přeletech vládních letadel.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO přispívá k napětí ve střední Asii
Spojené státy a Severoatlantická aliance vyvíjejí nátlak na středoasijské státy a povzbuzují v nich hromadné protesty. Prohlásil to šéf ruské Bezpečnostní rady Igor Ivanov na setkání představitelů Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO - Collective Security Treaty Organization). Tyto nátlaky též zvyšují napětí v celé oblasti. Ivanov uvedl, že se NATO a USA též snažily ovlivňovat vnitřní politiku v těchto nově nezávislých státech pod záminkou rozvoje demokracie a svobod. Masové protesty jsou takto využívány k nátlaku na místní úřady.

Zvyšující vliv USA a NATO v bývalých sovětských republikách znepokojuje mnoho ruských představitelů, kteří proto Západ obviňují z vyvolávání protestů, které v uplynulých dvou letech přivedly v Gruzii, na Ukrajině a v Kyrgyzstánu k moci opozici. Moskva se též zajímá o rozmístění amerických vojáků ve střední Asii. USA nyní pro podporu operací v Afghánistánu využívají vojenskou základnu v Kyrgyzstánu a nedávno musely opustit jinou základnu v Uzbekistánu.

Zdroj: Moscow Times (Rusko)

---

NATO může zůstat v Pákistánu déle
Záchranné týmy Severoatlantické aliance by mohly zůstat v Pákistánu i po 4. únoru, do kdy má nyní kontingent NATO mandát. Představitelé aliance se proto už dotázali pákistánské vlády, zda bude mít zájem o delší pobyt aliančních lékařů, ženistů a helikoptér.

Maurits Jochems, zástupce generálního tajemníka NATO pro operace, potvrdil, že alianční vojáci mohou zůstat déle než plánovaných 90 dní, pokud je bude pákistánská vláda potřebovat. Ovšem pobyt by se měl prodloužit nejvýše o několik týdnů. Islamistické skupiny v Pákistánu však rozhlašují, že NATO chce v Pákistánu zůstat dlouhodobě a její jednotky se pouze snaží chytat členy al-Káidy.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Japonsko prodlouží iráckou misi
Japonská vláda chce svým vojákům prodloužit mandát pro misi v Iráku o další rok. Konečné rozhodnutí v této citlivé otázce by mělo padnout příští týden. Současný mandát pro 550 vojáků, kteří se věnují humanitárním a rekonstrukčním operacím, vyprší 14. prosince. Vláda by chtěla mandát prodloužit o rok tak, aby stáhla vojáky do konce roku 2006. Mělo by však stále platit současné omezení počtu vojáků, kterých může být nejvýše 600.

O setrvání japonských vojáků v jižním Iráku během své návštěvy Japonska žádal irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí. Brzké stažení koaličních jednotek by totiž mohlo vést k nárůstu povstaleckých útoků. Japonští vojáci se neúčastní bezpečnostních operací, přesto je toto první významná zámořská mise Japonska od druhé světové války.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO by mohlo dohlédnout na odzbrojení Kašmíru
Indie by se měla s Pákistánem domluvit na demilitarizaci Kašmíru, o který vedou válku. Tento proces by mohla řídit Severoatlantická aliance. Uvedl to vrcholný kašmírský představitel Mirwaiz Umar Farooq. Indie však již zamítla podobný návrh na odzbrojení předložený Pákistánem během setkání premiérů obou zemí.
 
Pákistán uvádí, že v Kašmíru má na 50 tisíc vojáků. Indičtí představitelé tvrdí, že v Kašmíru je asi 500 tisíc indických vojáků, zatímco Farooq jejich počet odhaduje na téměř milion. Nápad zapojit Severoatlantickou alianci do řešení kašmírského konfliktu souvisí i se současnou záchrannou misí NATO po zemětřesení v Pákistánu, která částečně probíhá i na kašmírském území.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

ivn natoaktual.cz