Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Volby se blíží, aktivita Talibanu roste

Vydáno 22.07.2009

Volby se blíží, aktivita Talibanu roste
Útoky Talibanu na budovy provinčních vlád a základny bezpečnostních sil nabírají s blížícími se volbami na intenzitě. Tentokrát zaútočili povstalci na budovy policie a úřad guvernéra ve městě Gardez na východě Afghánistánu. Na 15 sebevražedných útočníků se mělo zúčastnit nájezdu. Během následující přestřelky s afghánskými bezpečnostními silami byli čtyři útočníci zabiti a dvěma se podařilo odpálit nálože. Afghánské ministerstvo obrany uvádí, že bezpečnostní síly při útoku přišly o pět mužů.

Další útok se odehrál ve městě Jalalabad nedaleko pákistánských hranic. Dva sebevražední atentátníci se pokusili zaútočit na leteckou základnu afghánských a koaličních sil.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Pákistán nesouhlasí s rostoucí angažovaností USA v Afghánistánu
Pákistánští představitelé mají výhrady k rostoucí aktivitě vojáků Spojených států v oblastech jižního Afghánistánu. Vláda se domnívá, že boje mohou vytlačit povstalce na území Pákistánu do provincie Balúčistán, kde dlouhodobě probíhají tuhé střety mezi pákistánskými bezpečnostními silami a povstalci. Podle informací zpravodajských složek není Pákistán v současné době schopen přesunout dostatečný počet vojáků do jmenované provincie.

Pákistán nemůže vyslat více vojáků do Balúčistánu, aniž by oslabil hranice s Indií, prohlásil místní zdroj. Pákistánské úřady stále vidí v Indii největší hrozbu a v Talibanu pouze problém, který lze řešit dialogem. Obamovu administrativu znepokojuje fakt, že přestože Pákistán válčí proti Talibancům v údolí Swat, útoky jsou mířené pouze na ty, kteří přímo ohrožují postavení současné vlády. Problém povstalců tak není řešen komplexně.

Jiné názory na boj proti Talibanu tak vnáší nové napětí do vztahů USA a Pákistánu. Ministryně zahraničí Hillary Clinton na návštěvě v Indii prohlásila, že ti, co připravovali útoky 11. září 2001, se nyní ukrývají v Pákistánu.

Zdroj: Post Gazzette (USA)

---

Biden: USA podporují vstup Ukrajiny do NATO
Na návštěvě Ukrajiny ujistil americký viceprezident Joe Biden ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, že obnovení vztahů s Ruskem nijak neohrozí vřelé vztahy s Kyjevem. V rozhovoru s Juščenkem Biden zdůraznil, že i přes zlepšení vztahů s Ruskem se prezident Barack Obama postará o to, aby Rusko nezasahovalo do ukrajinských vztahů se Severoatlantickou aliancí.

Biden dále hovořil o výsostném právu Ukrajiny zvolit si směr své spolupráce. Doslovně se nezmínil o členství v NATO, ale hovořil spíše o euro-atlantické integraci. Americký viceprezident se také dotkl otázky energetiky na Ukrajině. Ukrajina musí energii využívat efektivněji a snížit tak závislost na dodávkách plynu. Chceme na tom s Ukrajinou pracovat a zlepšit stávající situaci, zásadně by to změnilo i vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, dodal člen delegace USA.

Čtěte také:
Ukrajina a Gruzie očekávají podporu USA

Zdroj: AFP(Francie)

---

Makedonie a Řecko se střetnou v Haagu
Makedonie předala Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu podklady proti Řecku. Makedonie obvinila svého souseda z porušení Prozatímní dohody z roku 1995. Na základě zprostředkování Organizace společnosti národů Makedonie podle této smlouvy přijala prozatímní název FYROM a řecká strana se zavázala, že Makedonii umožní vstup do jakékoliv mezinárodní organizace.

Nehledě na počátek soudního procesu se oba státy stále podílejí na rozhovorech pod taktovkou zvláštního představitele OSN Matthewa Nimitze. Řecko žádá, aby formální název Republika Makedonie byl zrušen. Rozsudek soudu, který může být znám až za několik let, nebude právně vymahatelný. Případné vítězství Makedonie tak nemusí automaticky znamenat členství v Severoatlantické alianci.

Čtěte také:
Scheffer chce Makedonii vidět co nejdříve v NATO
Makedonie: Vyřešení sporu o jméno je nablízku

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

---

Britský ministr: Vrtulníků v Afghánistánu je opravdu málo
Odstupující britský ministr zahraničí Malloch Brown se v rozhovoru pro Daily Telegraph dopustil faux pas, když přiznal, že se jeho země potýká s nedostatkem vrtulníků. Opozice tak dosáhla v debatě, která zaplavila v posledních týdnech celou Británii, důležitého vítězství. V následné reakci ministra Browna na svůj rozhovor v Daily Telegraph se ministr pokusil bagatelizovat svá slova. Zahraniční misi v Afghánistánu považuje za dostatečně zásobenou, vyzval však, aby se pro frontovou linii dělalo vše, co je možné.

Ofenzíva britských vojsk v provincii Hílmand si za tento měsíc vyžádala životy již 18 britských vojáků. Za většinou obětí stojí improvizovaná výbušná zařízení. Kritici jsou toho názoru, že nedostatek vrtulníků přispívá k větší zranitelnosti vojáků, jelikož se musí více přesouvat po zemi.

Debata o dostatečném zajištění vlastních vojáků rozlila oheň i ve vztazích vlády s vojenskými kruhy. Šéf armády generál Richard Dannatt byl nedávno kritizován ministry labouristické vlády, že jeho požadavky o posílení kontingentu v Afghánistánu pouze podkopávají snahu Británie válčit v této zemi.

Čtěte také:
Velká Británie chytá v Afghánistánu druhý dech
Brown obhajoval misi v Afghánistánu

Zdroj: BBC (Velká Británie)

sin natoaktual.cz