Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Vojáky USA na Islandu možná nahradí NATO

Vydáno 22.03.2006

Vojáky USA na Islandu možná nahradí NATO
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvedl, že má v plánu jednat s představiteli Islandu v souvislosti s rozhodnutím USA tento rok ze země stáhnout většinu svých vojáků a veškeré své stíhací letouny a vrtulníky.

Rozhodnutí USA je konečné, protože Pentagon nyní přehodnocuje rozmístění vojenských sil USA ve světě a Island v době po studené válce již není tak strategicky důležitý.

Jednou z možností je, že by se jednotky členských zemí NATO ve své přítomnosti na Islandu střídaly, uvedl představitel USA, který hovořil v anonymitě. Scheffer situaci diskutoval v Bílém domě i s ministrem obrany USA Donaldem Rumsfeldem a poté měl telefonický hovor s islandským premiérem Haldorem Asgrimssonem.

Spojené státy dlouhodobě poskytovaly Islandu své jednotky, což byla pro Island jediná obranná síla. Islandská vláda uvedla, že tohoto amerického rozhodnutí lituje.

Zdroj: Air Force Times (USA)

---

USA a NATO brání Afghánce, který konvertoval ke křesťanství
Spojené státy a další tři země NATO, které mají v Afghánistánu své vojáky, vyjádřily kábulské vládě znepokojení ohledně zpráv o Abdurovi Rahmanovi, Afghánci, kterému kvůli konvertování ke křesťanství hrozí v jeho zemi trest smrti.

Spojené státy, které považují afghánského prezidenta Hámida Karzáího za svého klíčového spojence v regionu, vyzvaly při návštěvě afghánského ministra zahraničí Abdullaha Abdullaha k náboženské svobodě.

Itálie si předvolala afghánského velvyslance v Římě, dva ministři berlínské vlády vyjádřili obavy a odhodlání zachránit Rahmanův život a vysoce postavený německý kardinál požaduje Afgháncovu svobodu. Kanada vyjádřila znepokojení a vyzvala afghánskou vládu k dodržování lidských práv.

Tyto protesty jsou dilematem pro Karzáího, který zahraniční síly v zemi potřebuje na ochranu před Al-Kajdou a Talibanem. USA v zemi mají 23 000 vojáků, Německo 2 700 vojáků, Kanada 2 300 a Itálie 1 775 vojáků.

Abdur Rahman byl obžalován za konvertování od islámu ke křesťanství a mohl by čelit trestu smrti, pokud odmítne stát se opět muslimem, protože v islámském právu Šaríja je „odpadlictví“ trestáno smrtí.

Italský exprezident Francesco Cossiga písemně vyzval premiéra Berlusconiho, aby stáhl italské vojáky z Afghánistánu, pokud neobdrží od Kábulu ujištění o Rahmanově bezpečí. „Je nepřijatelné, aby se naši vojáci vystavovali riziku či dokonce obětovali život za fundamentalistický neliberální režim,“ napsal Cossiga.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO odsoudilo způsob voleb v Bělorusku
"Jménem NATO odsuzuji způsob, jakým v Bělorusku proběhly volby. Jak dosvědčili mezinárodní pozorovatelé, včetně OBSE, tento volební proces nesplňoval demokratické standardy. Lid Běloruska má právo vybrat si své vedení ve skutečně demokratickém procesu; toto právo mu bylo v těchto volbách opět odepřeno. Naléhavě vyzývám běloruské vedení, aby podniklo kroky vzhledem k respektování euro-atlantických demokratických standardů, včetně těch, ke kterým se zavázalo v programu Partnerství pro mír," uvedl ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Zdroj: Noticias (Španělsko)
 
---

Bush představil novou strategii USA
V půlce března vydal Bílý dům novou strategii národní bezpečnosti USA. Tato strategie znamená konec „Bushově revoluci“, která začala v roce 2002, kdy Bush vydal svou první strategii národní bezpečnosti a vyhlásil preemptivní použití vojenské síly, říká Ivo Daalder, člen Brookings Institution a bývalý člen Rady národní bezpečnosti za prezidenta Billa Clintona.

Nová strategie se nevzdává preemptivních vojenských úderů, avšak bagatelizuje je. Na rozdíl od dokumentu z roku 2002 také zdůrazňuje spolupráci se spojenci a přáteli. Je zde kladeno více důrazu na budování demokracie ve světě a méně na prosté nahrazování nenáviděných režimů.

„Tato strategie vypadá povědomě pro toho, kdo pracoval v demokratické administrativě“, říká Daalder. Ne všichni s ním však souhlasí. Clintonův bývalý velvyslanec v Izraeli, Martin Indyk, tvrdí, že strategie znovu zdůrazňuje Bushův dřívější závazek rozšířit demokracii a „vrhá se vpřed“, aniž by uznala těžkosti, které snahy o šíření demokracie obnášejí. Bushova strategie a politika se odchyluje od politik prezidentů Clintona, Bushe seniora a Ronalda Reagana tím, že opustila cíl udržení stability na Středním východě, říká Indyk.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Při střetu zahynuli talibanští bojovníci
Afghánské bezpečnostní síly zabily poblíž pákistánské hranice nejméně 15 bojovníků Talibanu, sdělil velitel afghánské armády, generál Abdul Raziq. Střet se odehrál v provincii Kandahár a trval několik hodin, upřesnil Raziq agentuře Reuters.

Vzrůstající násilí přichází v době, kdy jednotky NATO v Afghánistánu expandují a vysílají tisíce dalších vojáků na jih země, kde je přítomnost Talibanu nejsilnější.

Minulý měsíc přišlo v boji mezi talibanskými rebely a afghánskými vojáky v jižní provincii Helmand o život 25 lidí. V minulém roce si útoky na jihu a východě Afghánistánu vyžádaly více než 1400 mrtvých. Tento rok byl nejkrvavější od roku 2001, kdy američany vedené jednotky zbavily Taliban moci.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

jnd, Karolína Saviová natoaktual.cz