Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Více než polovina Čechů je spokojena s členstvím v NATO

Vydáno 21.02.2014

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Více než polovina Čechů je spokojena s členstvím v NATO

Víc jak polovina Čechů, přesně 57 procent, je spokojena s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci, což je o sedm procent více než ve stejném průzkumu v loňském roce, uvedla agentura CVVM. Největší podpora členství země v NATO byla zaznamenána v roce 2009, kdy se kladně vyjádřilo 65 procent dotazovaných. Naopak 20 procent respondentů je s členstvím země v Alianci nyní nespokojeno, což je o pět procent méně než v loňském průzkumu. Pokles v podpoře zaznamenala i otázka, zdali je NATO potřebné, pro což se sice vyslovilo 60 procent dotazovaných, je to nicméně o téměř deset procent méně než v roce předchozím, kdy pro potřebnost Aliance bylo 69 procent Čechů.

Ačkoliv více jak polovina respondentů hodnotila, že existence a operace NATO podporují mír a stabilitu v euroatlantickém regionu, jen 40 procent se domnívá, že NATO v pozitivním slova smyslu ovlivňuje mír a stabilitu v jiných částech světa. Necelá polovina také ohodnotila působení NATO jako pozitivní co do minimalizace hrozby terorismu. V souhrnném hodnocení agentura CVVM uvedla, že se výsledky oproti loňskému roku nijak zásadně nezměnily.

Zdroj: Prague Post (Česká republika)

---

EU uvalí sankce na ukrajinské představitele

Evropská unie uvalí kvůli násilí na Ukrajině, které si vyžádalo několik desítek životů, na ukrajinské vládní představitele sankce. Opatření by mělo zahrnovat zmrazení zahraničních účtů a zákaz vycestovat na území EU pro ty, kteří by byli shledáni vinnými z porušování lidských práv a užití nepřiměřené síly. „Žádné okolnosti nemohou ospravedlnit represe, jichž jsme v současnosti svědky. Odsuzujeme nejvyšší možnou měrou jakékoliv užití násilí,“ stojí ve stanovisku EU zformulovaném po schůzce ministrů zahraničí členských zemí.

Evropská unie také schválila zákaz exportu zboží a materiálu, které by mohlo být použito při represích proti protestujícím. Dle rezoluce bude EU nadále úzce spolupracovat s mezinárodním společenstvím za účelem nalezení řešení pro současnou situaci na Ukrajině. Rusko, jež podporuje ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviče, v reakci na uvalení sankcí uvedlo, že sankce jsou neadekvátním nástrojem ovlivnění situace a pouze zvýší napětí v zemi.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Ukrajinské ministerstvo obrany nekomunikuje

Nejen ukrajinský ministr obrany Pavlo Lebeděv, ale ani nikdo z celého ministerstva obrany není s to vyslyšet snahy amerického ministerstva obrany dovolat se na ukrajinské ministerstvo. Hlava Pentagonu Chuck Hagel se údajně již několik dní snaží telefonicky spojit se svým ukrajinským protějškem, dosud však byly veškeré snahy neúspěšné. „Ministr je hluboce znepokojen násilím na Ukrajině a sdílí rozhořčení ohledně sil ministerstva vnitra, které střílí automatickými zbraněmi do davu. Vyzývá tak ukrajinskou armádu, aby se i nadále zdržela účasti v konfliktu,“ prohlásil tiskový mluvčí ministerstva obrany John Kirby.

Podle Kirbyho jsou takovéto obstrukce v komunikaci mezi ministry značně neobvyklé a současnému ministru obrany USA Hagelovi se to zatím ve funkci ještě ani jednou nestalo. Hagel tak naposledy hovořil s Lebeděvem v prosinci, kdy vyjádřil stejnou žádost, aby ozbrojené složky nebyly nasazeny proti protestujícím.

Kam dál?
Vztahy s Ukrajinou ochladnou, pokud armáda zasáhne, ozývá se z NATO (20.2. 2014)
Šéf NATO znepokojen situací na Ukrajině (19.2. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Francouzsko-německá brigáda bude vyslána do Mali

Společná francouzsko-německá brigáda bude poprvé pod záštitou Evropské unie vyslána na území Afriky, kde by se měla zapojit do unijní výcvikové mise v Mali, jež v zemi probíhá od loňského února. Jednotné stanovisko obou zemí neuvádí, kolik vojáků bude do země vysláno, jak Francie, tak Německo nicméně vyzvaly k větší snaze v reorganizaci a výcviku malijské armády a dalších malijských bezpečnostních složek. Dosud bylo prostřednictvím unijní mise vycvičeno na tři tisíce vojáků Mali.

V současnosti v Mali dochází k postupnému stahování francouzských jednotek, kterých bylo v zemi nasazeno kolem pěti tisíc. Jejich úlohu tak má částečně nově zajišťovat společná francouzsko-německá brigáda, jež byla založena v roce 1989 jako symbol spolupráce obou zemí. V současnosti čítá 4800 vojáků. V minulosti byla vyslána například do Afghánistánu nebo Kosova.

Kam dál?
Francie sníží počet vojáků v Mali (9.1. 2014)
Francie vyšle na pomoc Mali drony (30.12. 2013)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Stažení NATO z Afghánistánu umožní nástup Tálibánu, varuje studie

Působení Tálibánu v Afghánistánu se po stažení NATO ze země s největší pravděpodobností zvýší, upozorňuje studie amerického think tanku CNA. Podle studie existují také značné nedostatky v oblasti aliančního plánování týkajícího budoucích schopností afghánské armády, ať už potřebného počtu jednotek, logistiky nebo vzdušné podpory afghánských ozbrojených sil. NATO přitom původně plánovalo snižování počtu jednotek ze současných 373 tisíc až na 228 tisíc k roku 2017. Afghánské síly budou po stažení NATO nicméně potřebovat daleko více jednotek, než se původně předpokládalo, což s sebou ponese také značný nárůst nezbytné finanční podpory Afghánistánu.

Nedávné zhodnocení situace za strany amerických tajných služeb je také v přímém rozporu s původním aliančním očekáváním, že aktivity povstalců budou postupem času ubývat, díky čemuž by byl možný i pokles stavu afghánské armády. Zpráva think tanku CNA, jehož členem je například náčelník generálního štábu americké armády, soudí, že afghánská armáda nebude schopna porazit Tálibán vojenskou silou. Pokud však bude schopna vydržet do roku 2018, pravděpodobnost ukončení konfliktu prostřednictvím vyjednávání se zvýší.

Kam dál?
V Afghánistánu zůstane buď 10 tisíc amerických vojáků, nebo žádný (23.1. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

dun; natoaktual.cz