Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Veterány z Afghánistánu šokovalo rychlé vítězství Tálibánu

Vydáno 18.08.2021
Zažili tvrdé boje a nyní sledují, jak se země, v níž bojovali, vzdala takřka bez boje a západní vojáci a diplomaté z ní chaoticky prchají.  

Společná britsko-afghánská hlídka v Kábulu (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Právě od válečných veteránů, kteří si prošli boji v Afghánistánu, přichází tvrdá kritika současné situace. Jejich hlas je výrazně slyšet například ve Velké Británii, která do Afghánistánu vyslala (po Spojených státech) druhý největší počet vojáků.

„Stálo to za to? Nejspíš ne. Vypadá to, že jsem přišel o nohy pro nic za nic a moji kamarádi zemřeli zbytečně,“ napsal třeba na svůj Twitter Jack Cummings, britský veterán, válečný invalida a hendikepovaný sportovec, který v Afghánistánu působil jako pyrotechnik.

Vážné znepokojení nad situací vyjádřil také bývalý ministr obrany Johnny Mercer, taktéž veterán z Afghánistánu. „Boris Johnson prohlásil, že nechce, aby se Afghánistán stal centrem terorismu. Pro rodiny těch, kteří v této válce přišli o syny a dcery, jsou to ale jenom prázdná slova,“ postěžoval si.

Podobná kritika zaznívá i od dalších jeho spolustraníků z Konzervativní strany, a to přesto, že premiér Johnson je také konzervativec. Vadí jim především to, že Británie nedokázala na Spojené státy více zatlačit, aby v Afghánistánu zůstaly déle.

Zdroj: Euronews (Francie)

luk; natoaktual.cz