natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Velké projekty bundeswehru mají více než 5leté zpoždění

  10. prosince 2018  16:42

  Tank Leopard německého Bundeswehru na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Velké projekty bundeswehru mají více než 5leté zpoždění

  Zásadní zbrojní programy bundeswehru nejsou téměř nikdy dokončeny včas. V průměru bylo posledních 19 nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů dokončeno o více než 5 let později s cenou o 13,4 miliard eur vyšší, než bylo původně plánováno. Tyto údaje vyplývají z nové zprávy o vyzbrojování vydané ministerstvem obrany. V porovnání se zprávou z března zpoždění projektů vzrostlo z 54 na 62 měsíců, což ministerstvo přikládá skutečnosti, že ze statistiky vypadly tři projekty, jejichž zpoždění je nižší než udávaný průměr.

  Dokument však přináší i pozitivní zprávy. Transportní letoun C130-J Hercules bude v roce 2021 bundeswehru doručen výrobcem Lockheed Martin o osm měsíců dříve než podle smlouvy.

  Kam dál?
  Německá armáda kritizována kvůli problémům letadla kancléřky Merkel (3.12. 2018)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Trump vybral příštího náčelníka generálního štábu sil USA

  Příštím náčelníkem generálního štábu sil Spojených států, pokud bude potvrzen Senátem, se stane generál Mark Milley. Výběr generála se zkušenostmi s velením jednotkám v Iráku a Afghánistánu oznámil prezident USA Donald Trump.

  Od roku 2015 velí generál Milley armádě. Současný náčelník sboru náčelníků štábů generál Joseph Dunford má mandát do 1. října příštího roku.

  Kam dál?
  Trump udělal z amerického generála milionáře (27.11. 2018)

  Zdroj: Time (USA)

  ---

  Japonsko rekordně zvyšuje výdaje na obranu, chce nakoupit více vybavení z USA

  V následujících pěti letech chce japonská armáda výrazně zvýšit výdaje na obranu, aby reagovala na výzvy v oblasti bezpečnosti. Nákupem vybavení ze Spojených států by měl být snížen obchodní přebytek Japonska v obchodu s USA, uvádí deník Nikkei.

  V období od dubna 2019 do března 2024 očekává ministerstvo obrany výdaje ve výši nejméně 240 miliard dolarů. Výdaje na vybavení a personál nyní představují zhruba 80 % investic do obrany, dodává Nikkei.

  Kam dál?
  Japonsko chce nakoupit zbraně od USA, přidají se i země NATO (21.11. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Albánie zveřejňuje online citlivé zpravodajské údaje

  Citlivé informace o nejvýše postavených operativních důstojnících své zpravodajské služby SHISH zveřejňuje na internetu Albánie, člen Severoatlantické aliance. Únik podrobností o jejich identitě, vozech, operačních rolích, pohybu a denních návycích představuje podle všeho závažné a potenciálně nebezpečné narušení, které by mohlo mít mezinárodní důsledky. Množství podrobností o státní zpravodajské službě, mimo jiné výplaty a data spojená s výdaji, bylo zveřejněno v tabulkách na webovém serveru albánského ministerstva financí.

  „Z principu by veškerá naše agenda měla zůstat skryta, nicméně zároveň bychom měli dodržovat všechna pravidla a předpisy,“ uvedl jeden z představitelů služby SHISH. „Pravidla a předpisy nám neumožňují utrácet prostředky, aniž bychom je vykázali,“ dodává představitel. „Pokud se někdo dostane do systému Albánie, může se dostat do systému Aliance,“ varuje člen Národní bezpečnostní komise a opoziční poslanec Xhemal Gjunkshi.

  Kam dál?
  Šéfové zpravodajců NATO jednají o boji s kyberútoky a dezinformacemi (4.12. 2018)

  Zdroj: Independent (Velká Británie)

  ---

  Řecký kapitán získává titul nejlepšího bojového pilota NATO

  Nejlepším bojovým pilotem Severoatlantické aliance byl v rámci aliančního výcvikového programu zaměřeného na plánování a taktiku (TLP) vyhlášen kapitán Kosmas Chalaris ze 114. bojového křídla helénských vzdušných sil, který létá na strojích Mirage.

  „Především musíte opravdu chtít vyhrát, protože výcvik, jak v akademii, tak později, je skutečně velice náročný a vyčerpávající,“ uvedl kapitán Chalaris.

  Zdroj: Neo Kosmos (Řecko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media