Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Češi a Američané vyšetřováni kvůli smrti afghánského vězně

27. listopadu 2018  16:53
Afghánistán. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Češi a Američané vyšetřováni kvůli smrti afghánského vězně

Američtí a čeští vojáci jsou vyšetřováni kvůli smrti člena afghánských speciálních sil, toho času ve vazbě. Zemřelý Vahidulláh Chán byl obviněn ze zabití českého vojenského psovoda Tomáše Procházky. Při předání afghánským úřadům měl být Chán zbitý a v bezvědomí. Krátce poté zemřel. Dle zástupců afghánské provincie Herat šlo o mučení.

České ministerstvo obrany taková obvinění odmítá a tvrdí, že vyšetřování útoku probíhá standardním způsobem. Zda byl Chán zbit americkými či českými vojáky, není známo. Američané zatím ze země stáhli příslušníky 7. skupiny speciálních sil, kteří Chána na převáželi, dokud se situace nevyšetří.

Kam dál?
Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni (22. 10. 2018)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Kuvajt vyšle diplomatickou misi k NATO

Kuvajt jmenoval členy vůbec první diplomatické mise při NATO. Aktu se účastnil kuvajtský náměstek ministra zahraničí Khaled Aljarallah a zástupce generálního tajemníka NATO pro politické a bezpečnostní otázky Alejandro Alvargonzález.

Kuvajt patří mezi aktivní účastníky programu NATO zvaného Istanbulská kooperační iniciativa a sídlí zde i jeho regionální centrum. Cílem programu je zlepšit spolupráci a porozumění mezi zeměmi Středního východu a NATO.

Zdroj: NATO

---

Trump udělal z amerického generála milionáře

Americký prezident Donald Trump měl za to, že předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford bere několikamilionový plat, ročně si však vydělá pouze asi 200 000 dolarů plus příplatky. Chyba byla později opraveny šéfem zaměstnanců Bílého domu Johnem Kellym.

Příhoda ukazuje, jak Trump přeceňuje platy předních důstojníků a ukazuje jeho neznalost platů federálních zaměstnanců. Nejde o první takový incident. Dle Trumpa by si však generál zasloužil plat navýšit. Naopak platy státních zaměstnanců mimo armádu by rád snížil.

Kam dál?
V roce 2023 budou USA vydávat více peněz na splácení dluhů než na armádu, uvádí zpráva (13.11. 2018)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Čína staví novou letadlovou loď

Čínská lidová republika oznámila stavbu nové letadlové lodi. Měla by být větší a lepší než ty dosavadní. Spekulace o tom, že je nová loď ve výstavbě, se objevovaly již nějakou dobu a nyní byly potvrzeny.

V současné době má Čína ve službě dvě letadlové lodě. První byla vyrobena v Sovětském svazu a později odkoupena a přestavěna, druhá, která byla spuštěna na vodu letos, pak byla vyrobena v Číně, ale konstrukčně vychází z lodě první. Nová loď by tak měla být první skutečně čínskou letadlovou lodí.

Type 002, jak je nova loď označována, by měla mít oproti svým předchůdkyním větší letovou palubu a měla by být vybavena elektromagnetickými katapulty, což je technologie, kterou má v současné době pouze nejnovější americká letadlová loď USS Ford.

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

---

Ukrajina vyhlásila stanné právo

Ukrajinský parlament odhlasoval vyhlášení stanného práva. To má dle ukrajinského prezidenta pomoci s rostoucí agresivitou Moskvy. Vyhlášení následovalo po napadení ukrajinských lodí loděmi ruské pohraniční stráže u Krymského poloostrova.

„Stanné právo není vyhlášením války,“ řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko a dodal: „Vyhlašujeme jej z jediného důvodu, abychom posílili obranu Ukrajiny ve světle rostoucí agresivity Ruska.“

Schválená opatření zahrnují částečnou mobilizaci a posílení protivzdušné obrany, ale také „posílení protiteroristických opatření“ a informační bezpečnosti.

K vyhlášení stanného práva nedošlo ani během nejtěžších bojů občanské války. Porošenko tak čelí kritice, že se situace snaží využít před nadcházejícími prezidentskými volbami.

Kam dál?
Propusťte okamžitě ukrajinské námořníky a lodě, vyzvali Moskvu spojenci (26.11. 2018)

Zdroj: Time (USA)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.