Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Velitel slovinské armády byl odvolán po neúspěšných testech NATO

Vydáno 23.02.2018

Cvičení Anakonda v Polsku. Ilustrační foto. | foto: DO RSZ

Velitel slovinské armády byl odvolán po neúspěšných testech NATO

Náčelník generálního štábu Slovinska generál Andrej Osterman byl odvolán poté, co slovinská elitní brigáda selhala v hodnocení Severoatlantické aliance testujícím připravenost k boji. Bojové uskupení bylo hodnoceno v pěti oblastech, ze kterých uspělo jen v jediné.

Generála Ostermana, který byl ve funkci od roku 2014, nahradil jeho zástupce Alan Geder. Premiér Slovinska Miro Cerar v příspěvku na Twitteru uvedl, že očekává, že ministryně obrany dá věci do pořádku a získá nad nimi kontrolu.

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Odpůrce NATO se odpálil před ambasádou USA v Černé Hoře

Sebevražedný útočník srbské národnosti Dalibor Jaukovič se odpálil před americkou ambasádou v Černé Hoře. Důvodem byl pravděpodobně jeho odpor ke členství Černé Hory v Severoatlantické alianci, který často projevoval na sociálních sítích. Útočník nejprve hodil výbušninu na ambasádu a druhou náloží zabil sám sebe. Podle policie nebyl nikdo další zraněn a útok způsobil jen malé škody.

Kam dál?
Černá Hora se připojí k silám NATO v Kosovu (5.2. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Afghánistán se chystá zřídit kontroverzní milice

Afghánská vláda odhalila plány na zřízení nových miličních jednotek, jejichž úkolem bude bránit území vyčištěné od bojovníků Tálibánu. Afghánské milice jsou však dlouhodobě kritizovány za zneužívání svých práv.

„Není jasné, jestli tito rekruti vzejdou z existujících miličních složek, a pokud ano, jak ministerstvo zajistí jejich odpovědnost,“ uvedla analytička Human Rights Watch Patricia Gossman. Podle Gossman panují obavy, že by mohlo dojít ke zneužívání civilistů stejně jako v případě již existující Afghánské místní policie.

Novou složku by mělo tvořit třicet šest tisíc mužů včetně důstojníků Afghánské národní armády a rekrutů z osvobozených území. Jednotky by měly přímo podléhat ministerstvu obrany.

Kam dál?
Tálibán je aktivní na 70 % afghánského území, uvedla BBC (5.2. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

EU zdvojnásobí financování vojenských sil v Sahelu

Evropská unie zdvojnásobí objem financí určených mnohonárodní operaci v západní části Sahelu, potvrdil diplomat EU. Skupina G5 Sahel, která se skládá z vojáků Mali, Nigeru, Čadu, Burkiny Faso a Mauretánie, potřebuje k dosažení plných operačních schopností více než 400 milionů eur. Největším zastáncem operace je Francie, která jako jediná nasadila v regionu vlastní vojáky. Kromě členů EU slíbily pomoc i další státy jako USA či Saúdská Arábie.

Operace států G5 se především soustředí na potlačení islamistických povstání. Motivem pro jejich finanční podporu jsou obavy ze vzrůstajícího chaosu, který by mohl vést k zintenzivnění migrace přes Středozemní moře.

Kam dál?
Rakouský kancléř navrhuje vojenské zapojení EU při řešení migrační krize (27.12.2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Německý ministerský výnos upravuje tradice bundeswehru

Německo aktualizovalo výnos ministerstva obrany, který se zabývá tradicemi armády a její minulostí. Stalo se tak v reakci na skandály v německé armádě spojené s odkazem wehrmachtu a užíváním nacistických symbolů. Dokument deklaruje, že Bundeswehr nenavazuje ani na tradici wehrmachtu ani lidové armády bývalé NDR. Zejména období třetí říše je odsouzeno jako „pohroma“ německé armádní historie.

Nový výnos více zdůrazňuje dlouhou a pozitivní tradici bundeswehru například v „zachování svobody a míru během studené války a podpoře sjednocení Německa“. Dále je kladen důraz na „zapojení v mezinárodních strukturách včetně NATO a EU“.

Kam dál?
Německý seriál cílí na zvýšení podpory Bundeswehru (27.12. 2017)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

kpa; natoaktual.cz