Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Velitel ISAF žádá o letadla AWACS

Vydáno 11.07.2008

Velitel ISAF žádá o letadla AWACS
Velitel sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu generál David McKiernan požádal Alianci o letadla se systémem včasné výstrahy (AWACS), která by pomohla v boji proti vzbouřencům. Tato žádost, pokud bude schválena, může způsobit politické problémy Německu, které pro tato letadla poskytuje třetinu personálu, jehož nasazení vyžaduje parlamentní souhlas.

Nejsou známy žádné detaily o důvodech této žádosti, nicméně velitelé NATO si již dlouho stěžují na to, že je téměř nemožné dostatečně sledovat zemi o velikosti Francie s téměř neexistující infrastrukturou.

NATO vlastní flotilu sedmnácti letadel AWACS se základnou v německém Geilenkirchenu a sedm dalších letadel s britským personálem se nachází v Británii. Letadla jsou vybavena radarem, který je schopen sledovat letecký provoz na velkou vzdálenost a i ve velmi nízkých výškách. Tato letadla by proto byla užitečná pro koordinaci vrtulníků, na nichž jsou jednotky NATO závislé.

Čtěte také:
NATO dále vylepšuje obranu AWACSů

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Íránské raketové testy mají varovat nepřátele
Vojenské cvičení Íránu v Perském zálivu je varováním pro kterýkoli stát, jenž by uvažoval o útoku na Islámskou republiku, prohlásil velitel Islámských revolučních gard Mohammad Ali Jafari. „Manévry dávají sílu Islámské republice a slouží jako varování pro její nepřátele,“ řekl Jafari.

Začátkem června provedl cvičení svých vzdušných sil Izrael. Toto cvičení bylo chápáno jako příprava na útok na íránská jaderná zařízení.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice prohlásila, že Washington bude bránit Izrael proti jakékoli íránské agresi. „Vyslali jsme Íránu zprávu, že budeme bránit americké zájmy i zájmy našich spojenců,“ řekla Rice během návštěvy Gruzie. „Bereme velmi, velmi vážně svou povinnost pomoci při obraně našich spojenců a nikdo by o tom neměl pochybovat.“

Čtěte také:
USA se obávají možného izraelského útoku na Írán

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Lavrov: Členství Gruzie v NATO ztíží mírové urovnání
Členství Gruzie v NATO zhorší šance na vyřešení konfliktu mezi Gruzií a jejími odštěpeneckými regiony Abcházií a Jižní Osetií, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Jsme si vědomi toho, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice hovořila o přidružení Gruzie k Akčnímu plánu členství NATO a že to je krok, kterým by mohl být vyřešen konflikt v Abcházii a Jižní Osetii,“ řekl Lavrov při setkání s abcházským vůdcem  Sergejem Bagapšem.

„Je nutné podepsat dohodu o nepoužití síly, aby byla zajištěna deeskalace v Kodorském údolí. Hlavní věcí je zabránit tomu, aby ten konflikt znovu propukl,“ řekl Lavrov a dodal, že Rusko podalo návrh příslušné rezoluce Radě bezpečnosti.

Bagapš prohlásil, že gruzínský vstup do NATO „by zcela jistě konflikt nevyřešil“ a že Abcházie nehodlá do žádné aliance vstupovat.

Čtěte také:
Scheffer je na návštěvě Gruzie
Rusko: Vstup Gruzie do NATO ohrozí naše vztahy

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Rice: Rusko by nemělo vyostřovat napětí v Gruzii
Rusko by mělo pomoci zmírnit napětí mezi Gruzií a jejími separatistickými regiony a ne k němu přispívat, řekla americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice. „Je zapotřebí, aby Rusko přispívalo k řešení problému, nikoli ho vytvářelo,“ řekla Rice. „Násilí je třeba zastavit, ať už jej začal kdokoli... Je velmi důležité, aby obě strany odmítaly násilí jako možnost. Zde je nutné mírové řešení,“ dodala.

Napětí v odštěpeneckých regionech Abcházii a Jižní Osetii stoupá kvůli třenicím mezi prozápadní vládou v Tbilisi a sousedním Ruskem, které podporuje separatisty.

Čtěte také:
Kvůli vstupu Gruzie do NATO riskuje Rusko v Abcházii konflikt
 
Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Americko-polské vyjednávání pokračuje
Ještě na začátku měsíce se jevilo pravděpodobné, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice zamíří z Prahy rovnou do Varšavy, aby dokončila dohodu s Polskem o umístění součásti protiraketového štítu. Nyní je však zcela jasné, že polská vláda není připravena přijmout nic, co by ji Američané byli schopni nabídnout.

Před týdnem řekl premiér Donald Tusk, že rozhovory dosud nepřinesly žádné uspokojivé výsledky, co se týče zajištění polské bezpečnosti. Zároveň však dodal, že Polsko je otevřeno jakýmkoli dalším jednáním. Premiér Tusk řekl, že vyjednávací pozice jeho vlády má naději na úspěch. „Jsem přesvědčen, že ohledně otázky protiraketového štítu začínají Američané chápat, proč Polsku tolik záleží na bezpečnostních garancích,“ řekl.

Téměř šedesát procent Poláků podporuje premiérovu pozici při vyjednávání a dvacet osm procent jsou vůči tvrdému postavení kritičtí. I podle zahraničněpolitického analytika Jaroslawa Gizinského postupuje premiér správně. „Američané byli zvyklí získávat polské ‚ano‘ v uplynulých osmnácti letech velice snadno. Občas jsem měl dojem a nejen já, ale i široká polská veřejnost, že polské zájmy nejsou brány dostatečně v potaz,“ řekl Gizinski.

Čtěte také:
Americký protiraketový štít získává mezi Poláky podporu
USA a Polsko dosáhly předběžné dohody ohledně protiraket

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

 

tku natoaktual.cz