Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Velení turecké armády rezignovalo

Vydáno 01.08.2011

Velení turecké armády rezignovalo
Turecká armáda se snaží znovu zavést pořádek ve svých řadách poté, co rezignovali čtyři její vysoce postavení generálové na protest proti uvěznění stovek vojenských důstojníků obviněných z přípravy státního převratu.

Dlouhotrvající napětí mezi sekularizovanou tureckou armádou a islamistickou vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana vygradovalo v pátek, kdy rezignoval náčelník generálního štábu Isik Kosaner spolu s veliteli pozemních, námořních a vzdušných sil. Erdogan již jmenoval nástupce generála Kosanera a má se za to, že rezignace vysokých vojenských činitelů mu umožní získat kontrolu nad kdysi všemocnou tureckou armádou, která od roku 1960 provedla několik státních převratů.

Generál Kosaner uvedl, že uvěznění 250 vojáků, z toho 14 generálů a admirálů a 58 plukovníků, kvůli podezření z příprav státního převratu je právně neakceptovatelné a že opakované nabídky na vyřešení tohoto problému selhaly.

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

Norsko stáhlo své stíhačky z libyjské mise
Z alianční libyjské mise stáhlo Norsko svoje stíhačky a Itálie letadlovou loď Garibaldi. V misi, která začala před čtyřmi měsíci, má nyní své bojové letouny pouze sedm zemí (Francie, Kanada, Belgie, Dánsko, Itálie, Spojené státy americké, Velká Británie) z celkových 28 aliančních států. Mezeru po norských stíhačkách ihned zaplnila Velká Británie svými letouny Tornado.

Severoatlantická aliance je misí v Libyi čím dál více vyčerpána, a tak Spojené státy americké, Francie a Velká Británie v posledních dnech dokonce naznačily, že by libyjský diktátor Muammar Kaddáfí mohl zůstat v Libyi, pokud by se vzdal svého úřadu. Proti tomuto návrhu ostře vystoupili libyjští rebelové.

"Trváme na tom, že krize v Libyi musí mít politické řešení, ale stejně tak jsme dali jasně najevo, že naše vojenská operace bude trvat tak dlouho, jak bude nutné," prohlásila mluvčí NATO Carmen Romero.

Čtěte také:
Západ přemýšlí o setrvání Kaddáfího v Libyi

Zdroj: Philippine Daily Inquirer(Filipíny)

---

NATO zneškodnilo vysílače libyjské televize
Severoatlantická aliance pomocí náletů vyřadila z provozu tři vysílače libyjské státní televize v Tripolisu. NATO se tak chce zbavit hlavního nástroje propagandy režimu Muammara Kaddáfího. Libyjská televize podle Aliance systematicky utlačuje a zastrašuje civilisty a podněcuje k útokům proti nim.

Ačkoli televizní vysílání zatím pokračuje, jeho zastavení by pro Kaddáfího jednotky bylo velkou psychologickou ranou a velkou pomocí pro jeho oponenty. Libyjští rebelové již měsíce žádali jednotky NATO o zastavení vysílání státní televize. Její vyřazení z provozu se musí stihnout do září, kdy Alianci vyprší mandát OSN k provádění náletů na libyjské cíle.

Alianční operace nad Libyí, která původně začala jenom jako dohled nad dodržováním bezletové zóny nad Libyí, nyní zejména zajišťuje leteckou podporu libyjským rebelům. Ti za pomoci alianční podpory rozšířili svůj vliv z východu země do pobřežního města Misuráta a hor na západě. V hlavním městě Tripolisu operují jako podzemní hnutí odporu.

Čtěte také:
‘Civilní budovy využívané Kaddáfího jednotkami jsou vojenské cíle’

Zdroj: San Francisco Chronicle (USA)

---

Letos již zahynulo 330 příslušníků sil ISAF
Od začátku letošního roku do posledního července zahynulo v Afghánistánu podle serveru iCasualties 330 zahraničních vojáků. Je to míň než za stejnou dobu loňského roku, kdy v této zemi během prvních sedmi měsíců zemřelo 411 příslušníků sil ISAF.

Letos v červenci v Afghánistánu padlo 49 aliančních vojáků, což je o téměř polovinu míň než v červenci 2010, kdy v silách ISAF zahynulo 88 vojáků. Loňský červen byl navíc se svými 103 mrtvými na straně aliančních sil nejkrvavějším měsícem za celou dobu afghánského konfliktu. Letos v červnu v Afghánistánu zahynulo vinou talibanských útoků nebo improvizovaných výbušných zařízení 65 příslušníků zahraničních sil.

Čtěte také:
V lednu zahynulo v Afghánistánu 31 vojáků ISAF
2010: Nejkrvavější rok v Afghánistánu

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

JAR vyšetří úplatky kolem nákupu Gripenů
Policie Jihoafrické republiky znovu otevřela vyšetřování kontroverzní zakázky na nákup 26 stíhaček Gripen z roku 1999 poté, co švédská firma Saab připustila existenci úplatků ve výši 2,5 milionu eur, které měly zajistit uzavření kontraktu. Z nabídnutí úplatků však obvinila svého bývalého britského partnera firmu BAE Systems.

Jihoafričané požádají o spolupráci při vyšetřování své kolegy z Británie i Švédska. Doznání firmy Saab přišlo poté, co švédská televize TV4 odvysílala reportáž, ve které uveřejnila důkazy o tom, že Saab slíbil poradci tehdejšího jihoafrického ministra obrany vyplatit miliony eur za to, že Pretorie neodstoupí od nákupu Gripenů. Poslední letouny z této zakázky by JAR měla dostat příští rok.

Zdroj: Defense News (USA) 

epl natoaktual.cz