natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Vědci z VŠCHT vyvíjí pro NATO přístroj k odhalování trhavin

  27. května 2016  23:29
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Vědci z VŠCHT vyvíjí pro NATO přístroj k odhalování trhavin

  Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) pracují na přístroji pro Severoatlantickou alianci, který bude detekovat výbušniny a chemické bojové látky. Cílem projektu je cenově dostupné zařízení umožňující včasnou a spolehlivou detekci těchto látek, uvedl vedoucí oddělení komunikace VŠCHT. Vývoj probíhá již dva roky pod vedením Martina Vrňaty z Ústavu fyziky a měřicí techniky.

  Nové senzorové zařízení by díky své dostupnosti mělo být zařazeno do výbavy policistů, hasičů a dalších složek systému včasného varování, sdělil k vývoji Vrňata. Princip fungování je založen na skutečnosti, že výbušniny i bojové chemické látky obsahují plyny, které mohou senzory zachytit. Na vývoji se podílí také Univerzita obrany v Brně, Jerevanská státní univerzita a Arménský národní kriminalistický ústav.

  Kam dál?
  NATO učí irácké důstojníky zneškodňovat improvizovaná výbušná zařízení (26.5. 2016)

  Zdroj: Lidové noviny (ČR)

  ---

  Estonský premiér volá po stálé přítomnosti jednotek NATO v Pobaltí

  Vojáci Severoatlantické aliance by měli být nastálo umístěni v baltských státech, coby důkaz „soudržnosti“ a prostředek „odstrašení“ Ruska, tvrdí estonský premiér Taavi Roivas. Až tisíc vojáků by podle premiéra mohlo být umístěno v každém ze tří států NATO v Pobaltí. Jednotky by měly fungovat na bázi rotací, aby nedošlo k porušení smlouvy mezi Aliancí a Ruskem.

  Mezi členskými státy Evropské unie zatím roste odpor vůči prodlužování sankcí proti Rusku, upozornil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v průběhu návštěvy baltských zemí. Sankce, které byly na Rusko uvaleny po jeho akcích na Ukrajině, vyprší na konci července. „Ze sankcí samozřejmě nemá nikdo radost,“ řekl Roivas a dodal, že „pokud je chce Rusko uvolnit, existuje jasný způsob, jak toho dosáhnout.“

  Kam dál?
  Stíhačky RAF startovaly k ruským letounům poblíž Estonska (18.5. 2016)
  Visegrádská čtyřka chce nasadit své vojáky v Pobaltí (26.5. 2016)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO pomáhá Ukrajině s odstraňováním nevybuchlé munice

  Záchranná služba Ukrajiny obdržela od Severoatlantické aliance vybavení pro odstraňování a likvidaci nevybuchlé válečné munice (ERW). Pyrotechnické týmy SESU v průběhu konfliktu přišly o značnou část svého vybavení. Nové bylo poskytnuto skrze program partnerství a spolupráce mezi Aliancí a Ukrajinou. Ten byl rozvinut v rámci aliančního programu Věda pro mír a bezpečnost (SPS), v úzké spolupráci s Agenturou NATO pro podporu a veřejné zakázky (NSPA).

  Projekt s rozpočtem cca 1 milion Eur nazvaný „Podpora humanitárního odminování Ukrajiny,“ byl zahájen na žádost Ukrajiny, která se potýká s odstraňováním nášlapných min, dělostřelecké munice a výbušných nástrah v regionech Doněcku a Luhansku.

  Kam dál?
  NATO zvažuje vytvoření partnerské dohody s Gruzií a Ukrajinou (5.5. 2016)

  Zdroj: NATO

  ---

  Členové NATO čelí těžkým rozpočtovým volbám, tvrdí představitel Aliance

  Severoatlantická aliance se bude muset spokojit s „menší částí koláče“ kvůli protichůdným rozpočtovým prioritám, připustil zástupce náměstka generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Jamie Shea. Za rostoucí problém členských států dále označil „nedostatek plavidel“. Aliance chce, aby státy vydávaly na obranu nejméně 2 % HDP, jak stanovuje závazek k NATO.

  Požadovanou výši výdajů na obranu nyní ovšem splňuje jen pět členů NATO. Členové Aliance by se navíc měli zavázat k tomu, že nejméně 20 % rozpočtu obrany bude směřovat na výzkum a vývoj. NATO má „mnoho požadavků na své síly,“ státy čelí řadě „netradičních“ bezpečnostních i jiných rizik a hrozeb, jakými jsou změny klimatu a příliv uprchlíků, dodal Shea.

  Kam dál?
  Kanadský ministr obrany hájí rozpočet Kanady na armádu (11.4. 2016)
  Bulharské výdaje na obranu jsou v NATO průměrné (20.4. 2016)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Cestou na cvičení v Pobaltí projíždí ČR vojenský konvoj USA

  Přes území České republiky projíždí vojenský konvoj Spojených států, který se zapojí do cvičení v Pobaltí nazvaného Saber Strike 2016. Konvoj je oproti americkému vojenskému konvoji, který přejížděl přes české území před rokem, zhruba poloviční. V ČR budou probíhat společná cvičení do pondělí, kdy se konvoj vydá do Polska.

  Kam dál?
  Kavalerie projede v devíti kolonách, zastaví ve Vyškově a v Přáslavicích (23.5. 2016)

  Zdroj: Český rozhlas (ČR)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media