Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stíhačky RAF startovaly k ruským letounům poblíž Estonska

18. května 2016  18:57
Letouny Tornado britského Královského letectva | foto: RAF

Stíhačky RAF startovaly k ruským letounům poblíž Estonska

Již po druhé v jednom týdnu startovali piloti z britského Královského letectva (RAF) k ruským letounům vyskytujícím se poblíž estonských hranic, uvedlo Ministerstvo obrany Velké Británie. Jednalo se o čtyři letouny Su-27 a jeden průzkumný letoun Il-20. „Ruská letadla nevysílala identifikační kódy ani nekomunikovala s regionálními středisky řídícími letový provoz,“ dodal mluvčí britského ministerstva obrany.

Čtyři stíhací letouny RAF byly minulý měsíc nasazeny do mise Severoatlantické aliance, jejímž cílem je střežení baltského vzdušného prostoru (Baltic Air Policing). Stíhačky zůstanou v Pobaltí až do konce srpna tohoto roku. „Jménem NATO a našich spojenců budeme i nadále střežit baltské nebe,“ prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon.

Během předchozího nasazení RAF v rámci alianční mise Baltic Air Policing zachytily britské stíhačky na čtyřicet ruských letadel.

Kam dál?
Alianční stíhačky v Pobaltí startují kvůli Rusům téměř denně (3.5. 2016)
Litva: Alianční letouny v roce 2015 vzlétaly při poplachu častěji než v roce 2014 (6.1. 2016)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Alianční jednotky se přesouvají na cvičení v Polsku

Část jednotek a vybavení Severoatlantické aliance již dorazila do Polska na největší vojenské cvičení nových expedičních sil NATO „Spearhead Force“. Z přístavu ve Štětíně a z letiště ve Vratislavi budou vojáci i s vojenským zařízením posíláni do oblasti Zaháň v jihozápadním Polsku, kde probíhá cvičení až do 27. května 2016.

Až 1 500 vojáků ze Španělska, Velké Británie, Albánie a Polska trénuje své schopnosti rychlého nasazení pro případ ohrožení východního křídla Aliance.

Kam dál?
Polsko: NATO musí Rusku vyslat jasnou zprávu (12.5. 2016)
NATO posiluje svůj sbor v Polsku (4.1. 2016)

Zdroj: ABC News (USA)

---

NATO riskuje jadernou válku s Ruskem, varuje generál

Severoatlantická aliance riskuje jadernou válku s Ruskem během jednoho roku, pokud nezvýší své obranné schopnosti v pobaltských státech. Uvedl to generál ve výslužbě Richard Shirreff, který v letech 2011 až 2014 zastával pozici náměstka velitele spojeneckých sil v Evropě. Konstatoval, že útok na Estonsko, Litvu a Lotyšsko není nemožný a že by Západ měl jednat okamžitě, aby odvrátil potenciální katastrofu.

Na základě ruského smýšlení by případný konflikt podle generála Shirreffa vyvrcholil jadernou válkou. „Musíme soudit ruského prezidenta Putina dle jeho činů, nikoliv dle jeho slov. Putin intervenoval v Gruzii, napadl Ukrajinu a anektoval Krym. V období napjatých vztahů je útok na baltské státy rozhodně možný,“ dodal Sir Richard Shirreff.

Generál Shirreff prohlásil, že k intervenci v Baltském moři ze strany Ruska by mohlo dojít tehdy, pokud by Putin vnímal NATO jako slabé. Své jednání by pak jako v případě anexe Krymu ospravedlňoval ochranou velké rusky mluvící menšiny v pobaltských zemích. Aliance sice své obranné schopnosti již navýšila, ale podle slov Sira Richarda Shirreffa to není dostatečné – NATO by mělo nastavit laťku tak vysoko, aby žádnému agresorovi nestálo za riziko jí překonat.

Kam dál?
Na protiraketový štít NATO odpovíme vojensky, zní z Ruska a Běloruska (17.5. 2016)
Rusko chystá test nové jaderné rakety (11.5. 2016)
Musíme na Rusko dávat větší pozor, vyzývá Breedlove (3.5. 2016)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Ministři zahraničí NATO podepíší protokol o přistoupení Černé Hory

Ministři zahraničí Severoatlantické aliance podepíší protokol o přístupu Černé Hory k NATO, uvedl zdroj ruské agentury TASS. Během setkání aliančních ministrů v Bruselu proběhne samostatné zasedání Severoatlantické rady s černohorským ministrem zahraničí, v rámci kterého bude přístupový protokol podepsán.

Černá Hora se stane plnohodnotným členem Severoatlantické aliance až po ratifikaci protokolu všemi členskými zeměmi včetně samotné Černé Hory. Podle ruského zdroje v Bruselu by mohl být ratifikační proces dokončen koncem tohoto roku.

Kam dál?
NATO přizvalo Černou Horu ke vstupu (2.12. 2015)

Zdroj: TASS (Rusko)

---

Ministři NATO budou jednat o budoucí podpoře Afghánistánu

Očekává se, že ministři zahraničí Severoatlantické aliance nastíní budoucí podporu Afghánistánu během jejich nadcházejícího setkání v Bruselu. „Dne 20. května 2016 se naši ministři zahraničí setkají se svými partnery z operace Resolute Support a afghánským ministrem zahraničí,“ uvedl představitel NATO.

„Očekáváme, že ministři nastíní naši budoucí podporu pro Afghánistán v rámci mise Resolute Support týkající se výcviku, poradní činnosti, asistenci afghánským bezpečnostním silám a institucím po roce 2016,“ poznamenal představitel NATO.

Předpokládá se, že Aliance bude i nadále finančně podporovat afghánské bezpečnostní složky a rozvíjet dlouhodobé silné politické vztahy a praktickou spolupráci s Afghánistánem. „Jsem přesvědčen, že budeme moci na summitu ve Varšavě oznámit, že naše závazky na podporu afghánské národní obrany a bezpečnostních sil do roku 2020 stojí na pevných základech,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Afghánské síly budeme podporovat nadále, shodli se spojenci NATO (13.5. 2016)
Při výcviku afghánských vojáků závodí instruktoři NATO s časem (8.4. 2016)
NATO podporuje civilní dohled nad afghánskými bezpečnostními silami (7.4. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.