Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V NATO sílí debata o protiraketové obraně

Vydáno 13.03.2007

V NATO sílí debata o protiraketové obraně
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer věří, že existuje reálné a stále větší riziko raketové hrozby pro Evropu a chce zajistit, aby všichni spojenci proti ní byli chráněni. Jeho zájmem je, aby všichni partneři v Alianci postupovali společně zejména v takto strategicky významné otázce.

Alianční zpráva z minulého roku dospěla k závěru, že Evropa čelí hrozbě raketového útoku. Experti NATO nechtějí říct, odkud by nebezpečí mohlo přijít, mluví se však o Íránu a Severní Koreji. Ve zprávě se dále píše, že by bylo možné vybudovat protiraketový štít. Nicméně alianční země jsou rozděleny v otázce velikosti této hrozby a politických a ekonomických důsledcích, které by vybudování takového systému mělo.

Mezitím Spojené státy vyvíjejí vlastní protiraketovou obranu a nedávno ohlásily plány na rozmístění jejích částí v Polsku a České republice. Tento záměr vzbudil nevoli nejen v Rusku, ale také v některých západoevropských zemích. Vyslanci 27 členských zemí NATO budou jednat o této otázce v nadcházejících týdnech. V červnu by měla vyjít alianční studie o povaze hrozby pro Evropu. Mluvčí generálního tajemníka NATO k tomu poznamenal, že se musí především zajistit, aby nedošlo k vytvoření „A týmů a B týmů, co se týče protiraketové ochrany“.

Velká Británie a Dánsko již s Američany spolupracují na zlepšení radarových základen v severní Anglii a Grónsku. Propojením amerického a aliančního systému by také došlo k ochraně Turecka, Řecka a jižní Itálie, jejichž území by pouze americký systém nepokryl. Země jako Německo, Francie a Lucembursko jsou však k protiraketovému systému skeptické.
 
Čtěte také:
Scheffer varuje před roztržkou kvůli raketám
Speciál: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Polské ministerstvo upřesňuje své výroky o NATO
Náměstek polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski řekl, že jeho poznámky o Severoatlantické alianci byly vytrženy z kontextu a že Polsko zůstává Alianci zavázáno. Zdůraznil, že jeho slova, že „NATO není aliancí našich snů“ byla překroucena. Vysvětlil, že se pouze snažil upozornit na „objektivní problémy“ v Alianci, která prochází procesem velkých změn. „Jako člen NATO jsme součástí těchto změn a já jsem jenom zdůrazňoval některé aspekty tohoto důležitého procesu.“

Waszczykowski dodal, že stejný pohled má na možné umístění amerického protiraketového systému na území Polska. „Polským zájmem je zvýšit nejen bezpečnost Spojených států a Polska, ale také všech partnerů a spojenců Aliance.“ Dříve byly totiž deníkem Rzeczpospolita citovány jeho obavy, že NATO by nebylo schopno ochránit Polsko v případě většího konfliktu.

Čtěte také:
Polsko: Pochyby o bezpečnostních zárukách NATO
 
Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Gruzínský parlament schválil proalianční deklaraci
Parlament Gruzie jednomyslně schválil deklaraci podporující vstup země do NATO. Deklarace je parlamentní podporou memoranda podepsaného hlavními politickými uskupeními Gruzie 12. března.

Předsedkyně parlamentu Nino Burjanadze řekla, že integrace Gruzie do NATO není  zamířena proti žádnému státu. „Členství Gruzie v NATO neznamená pouze stabilitu pro Gruzii, ale také pro celý region. Znamená další demokratický pokrok a posílení demokratických hodnot v Gruzii,“ dodala.

Čtěte také:
Gruzie připraví „deklaraci pro NATO“
Rusko proti vstupu Gruzie do NATO
Saakašvili: Vstup Gruzie do NATO je nezvratný

Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

---

Švédsko chce více spolupracovat s NATO
Ministr obrany Švédska chce větší zapojení švédských vojenských jednotek do nových aliančních Sil rychlé reakce (NATO Response Force), které by mohly být vyslány na misi kdekoliv na světě.

Představitelé ministerstva obrany doufají, že spolupráce s Aliancí, jejímž členem Švédsko není, by mohla začít příští rok a že také švédské stíhačky Gripen by mohly být použity v těchto misích.

Po čtyřech letech příprav jsou nyní Síly rychlé reakce čítající 25 000 vojáků plně funkční.

Čtěte také:
Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO
Finsko a Švédsko chtějí těsnější spolupráci s NATO
Švédsko může vylepšit vztahy s NATO

Zdroj: People’s Daily (Čína)

---

Ukrajina: Zpráva podporuje vstup do NATO
Oficiální stránky ukrajinského ministerstva pro nouzové situace uveřejnily dokument s názvem „Argumenty podporující vstup Ukrajiny do NATO“. V dokumentu se píše, že vstupem do Aliance by Ukrajina pokročila ve snaze o dosažení evropských standardů ve všech sférách veřejného života a členství v NATO by jí napomohlo k přistoupení do Evropské unie.

„Vstupem do NATO by se výdaje na vojenství nezvýšily, ale zlepšila by se bezpečnost země. Členství v NATO pomůže Ukrajině levněji a rychleji reformovat armádní síly a zvýšit bojovou připravenost,“ dokládá dokument. „Neutrální status je velmi drahý pro každý státní rozpočet. Členství v NATO je velice užitečné, protože členské příspěvky se nám stonásobně vrátí v podobě investic do infrastruktury,“ píše se v Argumentech.

Dokument také zdůrazňuje, že členství v NATO nezavazuje k povinné účasti ukrajinských jednotek v každé alianční operaci a že NATO nevyžaduje možnost rozmístění svých základen na ukrajinském území výměnou za členství v něm. Přistoupení k Alianci bude znamenat konečné neutralizování vlivu Ruska na Ukrajinu.

Ministr pro nouzové situace Nestor Shufrych k dokumentu ale říká: „Naše pozice je otevřená a korektní. Jsme pro spolupráci s NATO a podporujeme program spolupráce s NATO. Ovšem mluvit o přistoupení Ukrajiny k NATO je nezodpovědné a provokativní.“

Čtěte také:
Ukrajina: Parlament odmítl prozápadního ministra
Ukrajina na cestě k NATO zpomaluje

Zdroj: Trend News Agency (Ázerbájdžán)

epl natoaktual.cz