Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Afghánistánu byly zadrženy íránské zbraně

Vydáno 18.04.2007

V Afghánistánu byly zadrženy íránské zbraně
Americké jednotky zajistily zásilku zbraní íránského původu určenou pro povstalecké hnutí Taliban v jihoafghánské provincii Kandahár. Generál Peter Pace, předseda Sboru náčelníků štábu americké armády, oznámil, že se tak potvrdilo zapojení Íránu do války v regionu. Jedná se o první veřejně odhalený případ dovozu íránských zbraní do Afghánistánu. Narozdíl od Iráku, kde je íránská podpora povstalců viditelná, zapojení Íránu v Afghánistánu dosud nebylo tak zřejmé.

Generál Pace dále uvedl, že mezi zadrženými zbraněmi byly i minomety a plastické trhaviny C-4, ale nezmínil se o jejich množství. Nepodal informaci  ani o tom, zda to bylo poprvé, kdy americké jednotky objevily v Afghánistánu íránské zbraně.

Zdroj: Carlsbad Current Argus (USA)

---

Ukrajina se připojí k Active Endeavour
První loď ukrajinského námořnictva by se v květnu měla připojit k protiteroristické operaci Severoatlantické aliance ve Středozemním moři Active Endeavour. V současnosti jsou dokončovány přípravy, které začaly v roce 2005 založením právního rámce pro ukrajinskou podporu této operace.

Od té doby NATO vysílalo na Ukrajinu instruktory. Ti Ukrajince seznamovali s procedurami a komunikací Aliance, aby se ukrajinské lodě mohly do operace účinně zapojit. Posádka korvety Ternopil už prošla i výcvikem společného manévrování a naloďování podezřelých plavidel. Po dokončení závěrečného cvičení a certifikaci bude na účast v operaci Ukrajina připravena. Počítá se s tím, že se v budoucnu k Active Endeavour připojí další dvě ukrajinské lodi.

Čtěte také:
NATO chválí připravenost ukrajinského loďstva

Zdroj:
gibfocus.gi (Gibraltar)

---

Německý soud rozhoduje o letadlech v Afghánistánu
Ústavní soud v Karlsruhe rozhodne, zda německá vláda nezasáhla do pravomocí parlamentu, když podpořila postupnou změnu politiky Severoatlantické aliance, která zahrnuje i vykonávání tzv. celosvětové krizové intervenční mise. Podle opoziční Levicové strany však tato nová role překračuje rámec smluv o vstupu Německa do NATO z roku 1955, které byly schváleny parlamentem.

Levicová strana požaduje, aby soud přezkoumal vyslání šesti německých stíhaček do Afghánistánu. Stíhačky jsou využívány k průzkumným misím, při kterých odhalují povstalecké bojovníky. Podle Levicové strany se  však jejich činnost dá považovat za účast ve válečných akcích, což je v rozporu s německou pacifistickou ústavou.

Právníci varují, že i kdyby tento spor německá vláda vyhrála, může mít rozhodnutí soudu velký vliv na budoucí účast Německa v zahraničních vojenských operacích. Soud by totiž mohl stanovit přesné podmínky a omezení těchto misí. Německo má v současnosti v Evropě, Africe a Asii na 8 600 vojáků.

Čtěte také:
Němci začali střežit afghánské nebe

Zdroj: Bloomberg
(USA)


---

NATO bude jednat s Ruskem o raketové obraně
Vrcholní představitelé USA, Severoatlantické aliance a Ruska se setkají, aby poprvé společně jednali o zamýšlené americké protiraketové obraně v Evropě. Nejprve dojde k diskuzi zástupců členských států NATO, kteří se budou snažit sjednotit své rozdílné názory. Poté jim představitelé Ruska předloží své námitky. Rusové budou blíže seznámeni s podrobnostmi plánu, který počítá s vybudováním radaru v Česku a raketové základny v Polsku.

Podle jednoho z diplomatů, který si přál zůstat v anonymitě, by tato schůzka měla být pouze počátkem výměny názorů a nedá se od ní očekávat jakékoli rozhodnutí. Účelem těchto setkání nebude jen získání důvěry Moskvy, ale i dosažení shody mezi členy NATO. Ačkoli je protiraketový systém podle Washingtonu určený k obraně USA a části Evropy, Moskva obviňuje Američany ze skrývání skutečných záměrů a pokusu o zahájení nových závodů ve zbrojení.

Čtěte také:
Vztahy NATO - Rusko jsou problematické
USA zřídí protiraketový štít i bez souhlasu Ruska

Zdroj: Times of India
(Indie)

---

Afghánská ofenziva ověří spolehlivost NATO

Nizozemský velvyslanec v USA Christiaan Mark Johan Kroner prohlásil, že Spojené státy a jejich spojenci z NATO dosahují v Afghánistánu pokroku, ale mají teprve před sebou rozhodující test spolehlivosti, kterým bude očekávaná jarní ofenziva islamistických povstalců. "Pokud NATO neuspěje, bude to katastrofa - nejen pro Afghánistán a okolní regiony, ale i pro samotné NATO," uvedl Kroner. "Byla by to rána důvěryhodnosti Západu ve zvládání krizí."

Spojené státy a Nizozemí patří mezi státy, které se účastní vojenských operací proti Talibanu a al-Káidě na jihu Afghánistánu. Holandsko má nyní v Afghánistánu 2 100 vojáků, kterým bylo po dlouhé parlamentní diskusi prodlouženo působení v zemi do srpna 2008. Velvyslanec Kroner také uvedl, že vzhledem k jednání v NATO neočekává, že by některé státy Aliance vyslaly do Afghánistánu další vojáky.

Zdroj: Washington Times (USA)

 

 

 

 

ivn natoaktual.cz